szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kultowe dzieła Warhola idą pod młotek

14.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wielka kolekcja sztuki Guntera Sachsa, niemieckiego multimilionera, który niegdyś ożenił się z gwiazdą kina Brigitte Bardot, zostanie sprzedana w maju, w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 300 wspaniałych obiektów, poczynając od pop-artu, a kończąc na meblach w stylu art-deco, ma zostać zaoferowane w dniach 22-23 maja na aukcji organizowanej przez Sotheby’s i tym samym przynieść zysk w kwocie ponad 20 milionów funtów, czyli 31 milionów dolarów.

 Sprzedaż będzie obejmować m.in. dzieło Andiego Warhola pt. „Flowers”, które powstało w latach 1964-65. Zlicytowany  zostanie również portret Bridget Bardot, który powstał w oparciu o zdjęcie aktorki wykonane przez Richarda Avedona. Oba obrazy są wyceniane na 3-4 miliony funtów.

 Bardot została sportretowana na zlecenie Guntera Sachsa. Jedna z 35 oryginalnych czarno-białych odbitek zdjęcia autorstwa amerykańskiego fotografa , również znajdzie się na aukcji. Została ona wyceniona na od 40 do 60 tysięcy funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Co interesujące, Sachsa i Warhola, którzy spotkali się w St. Tropez we wczesnych latach 60., połączyła silna więź przyjaźni. W roku 1972, niemiecki bogacz zorganizował specjalną ekspozycję dzieł artysty w swojej własnej galerii, ktróra znajdowała się w Hamburgu. Ponieważ żadna z prac nie została sprzedana, Sachs wykupił ponad połowę dzieł przyjaciela, aby zaoszczędzić mu upokorzenia.

 Tym sposobem multimilioner stał się posiadaczem imponującej kolekcji dzieł Warhola. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dziś dzieł artysty, autoportret o tytule „Purple Fright Wig”, który również pójdzie pod młotek na londyńskiej aukcji, został wyceniony na od 2 do 3 milionów funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Wiele dzieł, które wezmą udział w licytacji, zostało nabyte w latach 1960-1970 bezpośrednio od artystów bądź  namalowane na specjalne zamówienie Sachsa, który chętnie ozdabiał nimi wnętrza swojego historycznego mieszkania w Sankt Moritz, gdzie założył słynny „Dracula Club”.

 Jedna ze stylowych sypialni Sachsa została wyposażona w zestaw mebli „Manekin”, projektu Allena Jonesa z 1969 roku. Komplet składający się z krzesła, stołu i wieszaka na kapelusze wyceniany jest na od 30 do 40 tysięcy funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Wśród wystawionych eksponatów znajdą się również obrazy Roya Lichtensteina, a także surrealistyczne dzieła René Magritte, Salvadora Dali i Maxa Ernsta. Oprócz nich, potencjalni nabywcy będą mogli podziwiać prace Armana oraz Yvesa Kleina. Nie zabraknie także mebli zaprojektowanych przez światowej sławy projektantów Émila-Jacquesa Ruhlmanna i Louisa Majorelle.

 Aukcja niezwykłych eksponatów należących niegdyś do Guntera Sachsa odbędzie się 22 i 23 maja, natomiast ekspozycję wszystkich obiektów będzie można oglądać we wnętrzach Sotheby’s w Londynie od 18 do 22 maja.

Źródło: Stoheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.