szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kultowe dzieła Warhola idą pod młotek

14.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Wielka kolekcja sztuki Guntera Sachsa, niemieckiego multimilionera, który niegdyś ożenił się z gwiazdą kina Brigitte Bardot, zostanie sprzedana w maju, w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 300 wspaniałych obiektów, poczynając od pop-artu, a kończąc na meblach w stylu art-deco, ma zostać zaoferowane w dniach 22-23 maja na aukcji organizowanej przez Sotheby’s i tym samym przynieść zysk w kwocie ponad 20 milionów funtów, czyli 31 milionów dolarów.

 Sprzedaż będzie obejmować m.in. dzieło Andiego Warhola pt. „Flowers”, które powstało w latach 1964-65. Zlicytowany  zostanie również portret Bridget Bardot, który powstał w oparciu o zdjęcie aktorki wykonane przez Richarda Avedona. Oba obrazy są wyceniane na 3-4 miliony funtów.

 Bardot została sportretowana na zlecenie Guntera Sachsa. Jedna z 35 oryginalnych czarno-białych odbitek zdjęcia autorstwa amerykańskiego fotografa , również znajdzie się na aukcji. Została ona wyceniona na od 40 do 60 tysięcy funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Co interesujące, Sachsa i Warhola, którzy spotkali się w St. Tropez we wczesnych latach 60., połączyła silna więź przyjaźni. W roku 1972, niemiecki bogacz zorganizował specjalną ekspozycję dzieł artysty w swojej własnej galerii, ktróra znajdowała się w Hamburgu. Ponieważ żadna z prac nie została sprzedana, Sachs wykupił ponad połowę dzieł przyjaciela, aby zaoszczędzić mu upokorzenia.

 Tym sposobem multimilioner stał się posiadaczem imponującej kolekcji dzieł Warhola. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dziś dzieł artysty, autoportret o tytule „Purple Fright Wig”, który również pójdzie pod młotek na londyńskiej aukcji, został wyceniony na od 2 do 3 milionów funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Wiele dzieł, które wezmą udział w licytacji, zostało nabyte w latach 1960-1970 bezpośrednio od artystów bądź  namalowane na specjalne zamówienie Sachsa, który chętnie ozdabiał nimi wnętrza swojego historycznego mieszkania w Sankt Moritz, gdzie założył słynny „Dracula Club”.

 Jedna ze stylowych sypialni Sachsa została wyposażona w zestaw mebli „Manekin”, projektu Allena Jonesa z 1969 roku. Komplet składający się z krzesła, stołu i wieszaka na kapelusze wyceniany jest na od 30 do 40 tysięcy funtów.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

 Wśród wystawionych eksponatów znajdą się również obrazy Roya Lichtensteina, a także surrealistyczne dzieła René Magritte, Salvadora Dali i Maxa Ernsta. Oprócz nich, potencjalni nabywcy będą mogli podziwiać prace Armana oraz Yvesa Kleina. Nie zabraknie także mebli zaprojektowanych przez światowej sławy projektantów Émila-Jacquesa Ruhlmanna i Louisa Majorelle.

 Aukcja niezwykłych eksponatów należących niegdyś do Guntera Sachsa odbędzie się 22 i 23 maja, natomiast ekspozycję wszystkich obiektów będzie można oglądać we wnętrzach Sotheby’s w Londynie od 18 do 22 maja.

Źródło: Stoheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.