szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Badawcze spojrzenie na zbiór szkiców Gustawa Klimta

14.03.2012

Magazyn

Muzeum Albertina w Wiedniu będące w posiadaniu największego zbioru szkiców Gustawa Klimta, bo aż 170 niebywałych rysunków obejmujących wszystkie okresy twórczości mistrza, organizuje wystawę w hołdzie wielkiego artysty. Wystawa nawiązuje do 150-tej rocznicy narodzin Klimta, która obchodzona jest w tym roku. Wydarzenie w sposób szczególny skupia się na szkicach artysty, które stanowią jego cenny dorobek. Każdy z rysunków to charakterystyczny dla Klimta przekaz – pełny alegorii oraz badawczego podejścia do figur i kształtów.

Gustav Klimt 'Reclining Girl and Two Studies of Hands'; Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Gustav Klimt ‚Reclining Girl and Two Studies of Hands’; Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Szkice Klimta to wyjątkowe studium człowieka. Dzięki swemu niebanalnemu podejściu i postrzeganiu natury człowieka, Klimt zyskał sobie podziw i szacunek na całym świecie, jednocześnie inspirując późniejszych austriackich artystów takich, jak: Egon Schiele i Oskar Kokoschka. Tematem przewodnim rysunków Klimta jest postać kobiety. Artysta przyczynił się w dużym stopniu do zrewolucjonizowania postrzegania aktu – dotąd traktowany jako coś absolutnie nie na miejscu, zyskały na swej wartości dzięki wyrafinowaniu i elegancji, jakich dodał mu Gustaw Klimt. Szkice Klimta to jednak nie tylko akty. Wśród rysunków znajdziemy również liczne alegorie skupiające się na cierpieniach słabej z natury ludzkości. Głównym przesłaniem jest przewijający się w pracach motyw brzemiennej w skutki więzi pomiędzy człowiekiem i życiem, w której to warunki dyktują miłość, narodziny i śmierć.

Gustav Klimt 'Girl with Long Hair'; Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Gustav Klimt ‚Girl with Long Hair’; Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Na pewnym etapie życia artysty, szkice stały się dla niego wiecznie niezgłębionym tematem. Studium ludzkiego ciała w kontekście życiowych alegorii niesamowicie ciekawiło artystę, co w rezultacie przełożyło się na jego dorobek w postaci niezliczonych rysunków prezentujących sylwetki kobiet, mężczyzn a także dzieci w różnym wieku.

Gustav Klimt 'Portrait of a Lady with Cape and Hat'; Źródlo: Muzeum Albertina w Wiedniu

Gustav Klimt ‚Portrait of a Lady with Cape and Hat’; Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Doskonałe szkice Gustawa Klimta to obszerna kolekcja Muzeum Albertina w Wiedniu, które w tym roku zabierze pasjonatów dorobku Klimta w podróż śladami faz twórczości artysty, technik oraz stylów, które przewijały się przez prace Klimta. Stąd, możliwość przyjrzenia się rysunkom wykonanym białą, czarną lub czerwoną kredą, ale także pracom wykonanym ołówkiem oraz za pomocą pasteli. Wiele z dzieł artysty po raz pierwszy uświetni wystawę poświęconą twórczości Klimta. Wystawa rozpoczyna się 14. marca i potrwa do 10. czerwca.

Źródło: Muzeum Albertina w Wiedniu

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.