szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Odchudzona Wenus, czyli artystyczny projekt Anny Utopii Giordano

19.03.2012

Magazyn

Dla wszystkich, którzy zachwycają się krągłymi kształtami kobiet namalowanych przez Dawnych Mistrzów, mamy ciekawą informację. Przed kilkoma dniami, włoska artystka Anna Utopia Giordano zaszokowała świat prezentując „sfotoszopowane” i znacznie odchudzone dawne kanony piękna.

Narodziny Wenus, Źródło: The Uffizi Gallery

Narodziny Wenus, Źródło: The Uffizi Gallery

 Redukcja nadmiernie widocznych fałdek, wyszczuplona talia, wysmuklone uda, zmniejszone pośladki i powiększony biust – tak w skrócie można by nazwać „upiększające” zabiegi, jakim zostały poddane m.in. kobiety renesansu i baroku, przedstawione na obrazach Tycjana, Botticellego czy  Artemisii Gentileschi.

 Jak można przeczytać w brytyjskich mediach, „fotoszopowe” dzieła Giordano są szokujące, a nawet groteskowe. Dobre 10 kg, które straciła uważana niegdyś za ideał kobiecości Wenus, daje widzom do myślenia i sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad współczesnymi kanonami piękna.

 Wielu uważa, że swoimi pracami, artystka zwróciła uwagę na jeden z kluczowych problemów naszych czasów, jakim jest ciągła pogoń za przesadnie szczupłą sylwetką i nienaturalnym wyglądem kobiet prezentowanych na okładkach magazynów. Najsłynniejsze obrazy świata unaoczniają, jak bardzo w dzisiejszych czasach zostaliśmy ograniczeni przez współczesne media lansujące nierzadko destrukcyjne ideały.

 Pomysł na podobny projekt zrodził się, gdy włoska artystka pracowała nad retuszem zdjęć jednej z modowych sesji. Gdy zaczęła przerabiać zdjęcia, wygładzać zmarszczki i usuwać niedoskonałości, naszła ją refleksja na temat potrzeby akceptacji i konieczności bycia perfekcyjnym w XXI wieku. Autorka kontrowersyjnych przeróbek twierdzi, że w dzisiejszym świecie wolimy zmieniać swój wygląd niż wnętrze, co pomóc ma w odnalezieniu zrozumienia i aprobaty wśród współczesnego społeczeństwa.

Zdjęcia odchudzonych ideałów z dawnych lat można obejrzeć tutaj.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: