szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa łącząca sztukę współczesną i kulturę płyt winylowych

20.03.2012

Magazyn

Od 18 marca do 10 czerwca 2012 w Muzeum Sztuki w Miami trwać będzie sezon poświęcony odkrywaniu kultury płyt winylowych. Wystawa pt. „The Record: Contemporary Art and Vinyl” to interesujące przedsięwzięcie, które łączy ze sobą sztukę współczesną ze światem analogowych dźwięków zaklętym w czarnych krążkach.

Źródło: Miami Art Museum

Źródło: Miami Art Museum

 Ekspozycja łączy twórczość artystów z całego świata. Odbywając się na płaszczyźnie zarówno międzynarodowej jak i międzypokoleniowej, oferuje publiczności 99 dzieł autorstwa 41 artystów, w tym gwiazd współczesnego świata sztuki takich jak: William Cordova, Robin Rhode, Dario Robleto, artystów „outsiderów”: Mingeringa Mike, artystów już uznanych: Eda Ruscha, Carrie Mae Weems, a także tych, których sztuka zostanie zaprezentowana w Ameryce po raz pierwszy: Kevina Ei-ichi DeForesta, Jeroena Diepenmaata, Taiyo Kimury, Lyota Yagi.

Źródło: Miami Art Museum

Źródło: Miami Art Museum

Projekt łączy dźwięk, rzeźby, instalacje, rysunek, malarstwo, fotografię, wideo i performance. Przedstawia szereg stylów artystycznych, łączy dźwięk z wizualizacjami oraz sztukę z kulturą popularną. Jest wystawą, która ma ukazać przełom w kulturze płyt winylowych i wykazać transformacje jakie pojawiały się wśród metod zapisu dźwięku od lat 60. do chwili obecnej.

 Wystawa prezentuje szeroki zakres prac. Można podziwiać na niej m.in. połączenie skrzypiec z gramofonem, czyli tzw. viophonograph, który okazał się sztandarową pracą autorstwa Laurie Anderson. Na uwagę zasługuje również kultowy polaroidowy fotomontaż autorstwa Davida Byrne’a. W 1978 roku dzieło posłużyło jako okładka dla jednej z płyt rockowego zespołu Talking Heads. Każdemu widzowi w oczy rzuci się także monumentalna kolumna stworzona przez Williama Cordova  z płyt winylowych, czy wczesna praca Dario Robleto, który z winyli z muzyką Billie Holiday, stworzył kolekcję ręcznie malowanych guzików.

Źródło: Miami Art Museum

Źródło: Miami Art Museum

 Jak mówią organizatorzy wystawy, płyty winylowe to kategoria obiektów, którym udało się odegrać szczególnie znaczącą rolę w historii kultury współczesnej. Wpisały się one głęboko w naszą świadomość, przełamując wszelkie granice pokoleniowe, kulturowe i geograficzne. Ten projekt jest hołdem składanym technologii, która wzbogaciła życie milionów melomanów. Jest ukłonem w jej stronę ze strony różnych artystów, którzy dzielą głęboką miłość do winylu.

Źródło: Miami Art Musem

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.