szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Galeria Permafo: Poszukiwania fotografii, pamiątek, wspomnień

23.03.2012

Magazyn

W związku z przygotowywaniem wystawy wrocławskiej Galerii Permafo Muzeum Współczesne Wrocław poszukuje osób, które posiadają materiały związane z działalnością galerii. Niezwykle cenne są nie tylko fotografie i pamiątki, ale również wspomnienia tych, którzy z galerią współpracowali oraz ją odwiedzali.

Portret Andrzeja Lachowicza; Źródło: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Wystawa Galerii Permafo będzie prezentowana w Muzeum Współczesnym Wrocław od 30 listopada 2012 roku. Jej tematyka wynika bezpośrednio z koncepcji programowej Muzeum, która podkreśla lokalność problemów w szerszej perspektywie procesów globalizacji: – Można powiedzieć, że pojawienie się fali konsolidacji ruchów awanagardowych zadecydowało o obliczu stolicy Dolnego Śląska, która dzięki inspirującej działalności m.in. Permafo zyskała wizerunek miasta otwartego, wielokulturowego, przychylnego artystycznym eksperymentom i wymianie myśli – stwierdza kuratorka wystawy Anna Markowska – Prezentacja działalności Permafo jest koniecznym etapem w rozpoznawaniu dziedzictwa polskiej nowoczesności na Ziemiach Zachodnich, opartego na śmiałych przedsięwzięciach artystycznych i nowatorstwie formalnym. Myślę, że możemy być dumni z tego dziedzictwa – dodaje kuratorka.

Neoawangardowa Galeria Permafo, założona we Wrocławiu przez troje artystów (Natalię LL, Andrzeja Lachowicza i Zbigniewa Dłubaka) oraz jednego krytyka (Antoniego Dzieduszyckiego), działała przez całą dekadę lat 70. ubiegłego wieku i wystawiała czołówkę europejskich twórców progresywnych swoich czasów (m.in. Bernda i Hillę Becher, Josepha Beuysa, Milana Grygara, Tibora Hajasa, Josepha Kosutha, Dorę Maurer, François Morelleta, A. R. Pencka, Mimmo Paladino, Petera Stemberę, Bena Vautiera, Jiři Valocha).

 Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu materiałów i informacji o działalności Permafo prosimy o kontakt z Muzeum Współczesnym Wrocław (pl. Strzegomski 2, tel. 71 356 42 53, e-mail: p.stasiowski@muzeumwspolczesne.pl)

Źródło: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.