szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Anny Szprynger „Białe na czarnym” w warszawskiej Galerii Fibak

25.03.2012

Magazyn

Wieczorem 21 marca Krakowskie Przedmieście 5 tętniło życiem. Wszystko za sprawą artystki Anny Szprynger, której wernisaż zainaugurował współpracę Galerii Fibak z Domem Aukcyjnym Abbey House. „Dyskretne, ciche”, „piękne i minimalistyczne”, „wysublimowane” to kilka określeń, które padły podczas wernisażu w odniesieniu do malarstwa Szprynger.

30 prac, 300 gości i 2 sale z ekspozycjami, tak w liczbach można przedstawić wieczorny event, który zgromadził biznesową oraz artystyczną bohemę w jednym celu: doświadczania i podziwiania polskiej sztuki współczesnej. Bo oprócz prac Szprynger można było zobaczyć wybrane obrazy z prywatnej kolekcji Wojciecha Fibaka, a pośród nich prace: Kajetana Sosnowskiego, Wojciecha Fangora, Mirosława Bałki, Magdaleny Abakanowicz czy Tadeusza Kantora.

Wernisaż otworzyli: Wojciech Fibak, Jakub Kokoszka – wiceprezes Abbey House, Anna Szprynger oraz Bogusław Deptuła – kurator wystawy, który od lat zna i obserwuje twórczość malarki.

„Anna Szprynger to artystka o bardzo rozpoznawalnym stylu. Jej obrazy są ascetyczne, ale bardzo wyraziste” – zaczął Jakub Kokoszka. „Cieszymy się, że wspólnie tworzymy miejsce, które ma szansę stać się kolebką młodych, zdolnych polskich artystów. Wierzymy, że wystawy, które będziemy organizować, przyciągną odwiedzających, wśród których będą artyści, krytycy sztuki, kolekcjonerzy, ale także studenci, rodziny z dziećmi i przedsiębiorcy. Tworzymy to miejsce sztuki z myślą o wszystkich”.

Zadowolenia z wernisażu i współpracy nie krył także Wojciech Fibak: „Jest mi niezmiernie miło powitać w murach odświeżonej galerii, którą razem z żoną Olgą prowadzę już 10 lat. Wraz z rozpoczęciem współpracy z Abbey House, zaczynamy nowy etap w jej funkcjonowaniu. Chcemy, żeby miała ona wymiar europejski i przede wszystkim, żeby pokazywała różnorodną sztukę młodych, utalentowanych artystów”.

Partnerami wernisażu byli: marka Porsche, która zaprezentowała swój najnowszy model Porsche 911 Cabrio oraz Złota 44 Orco Property Group.

Urodziła się w 1982 roku w Warszawie. W latach 2001–2004 mieszkała w Kazimierzu Dolnym, gdzie ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych, filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie na lubelskiej uczelni studiowała grafikę i malarstwo w latach 2004–2006. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka.

Artystka poświęciła się malarstwu abstrakcyjnemu, zbliżyła się do abstrakcji geometrycznej. Czysto malarskimi środkami – najcieńszym pędzlem, bez użycia linijki – osiąga precyzję właściwą rysunkowi. Dzięki temu może tworzyć misterne kompozycje z linii. W nich, oprócz geometrii, pojawiają się również nawiązania do świata form organicznych. Anna Szprynger tworzy niekończący się cykl niewielkich formatowo abstrakcji o wyrafinowanej, minimalistycznej formie.

Anna Szprynger „Białe na czarnym”

Wystawa potrwa do 12 kwietnia 2012 roku

Galeria Fibak, Warszawa

Źródło: Abbey House

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

10 komentarzy do “Wystawa Anny Szprynger „Białe na czarnym” w warszawskiej Galerii Fibak”

 1. Am

  To wszystko nie zmieni faktu, że młodzi artyści nie mają lekko – jedna jaskółka wiosny nie czyni.
  Ale z drugiej strony lepsza jaskółka niż wrona.

  A czytając dalej nasunęła mi się pewna myśl:
  Porsche + Abbey House + artystka zajmująca się abstrakcją geometryczną + inwestycja na złotej po połączeniu da chyba złoty traktor o dziwnych kształtach z emblematem porsche stojący przed siedzibą którejś z firm.
  To dopiero abstrakcja.

 2. mykwe

  Niezwykle atrakcyjne są pracy Szprynger. Chciałabym mieć taki w salonie…

 3. Gala

  Mam wrażenie, że dzieła z tej wystawy świetnie by się nadawały do dekoracji jakiegoś mega nowoczesnego wnętrza. Są takie z klasą, minimalistyczne… nie wiem jak to nazwać, hmmm… może kosmopolityczne?

 4. nika

  te dziela doskonale by sie nadawaly do dekoracji mojego wnetrza! ;)

 5. ramona

  świetne prace!

 6. Kal

  ale super!!!

 7. Pawel

  brawo dla Abbey House i ich inicjatywy brawo chłopaki:)

 8. Lola

  fascynujące  prace

 9. kubicek

  to prawda, mi tez sie ciesna okreslenia jak „delikatne”, „piekne” , „spokojne” i „ciche”. bardzo fajna, odprezajaca sztuka.

 10. Paula Swiekatun

  A o to cięta riposta dla sponsorowanych artykułów i sponsorowanych wpisów w komentarzach.

  http://www.tvp.pl/kultura/magazyny-kulturalne/hala-odlotow/wideo/27092012/8686182

  pozdrawiam!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.