szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

12 portretów Władimira Putina: 'hołd’ czy 'profanacja’?

26.03.2012

Ciekawostki

ART KONSULTACJE PREMIUM

Jeśli w najbliższych dniach zamierzacie odwiedzić rosyjski Sankt Petersburg, nie możecie ominąć wystawy, która prezentuje nietuzinkowy zbiór portretów Władimira Putina. Wbrew temu, że polityka kojarzy nam się często ze sztywnymi formułkami i czarno-białą elegancją ekspozycja przepełniona jest mocnymi, radosnymi barwami.

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

Wystawa nosi tytuł „Człowiek o Złotym Sercu”. Obrazy inspirowane są głównie zdjęciami prezydenta, które zostały wykonane w różnych codziennych sytuacjach. Jak mówi twórca obrazów, Alexei Sergiyenko, chciał aby jego dzieła ukazywały jak najbardziej ludzką twarz Putina i prowokowały tym samym u widzów ciepłe emocje.

 Zdania na ten temat są jednak podzielone. Wielu widzów uważa, że artysta w pełni osiągnął oczekiwany efekt, gdyż patrząc na jego kolorowe oleje, faktycznie odnotowuje wewnętrzny wzrost sympatii do rosyjskiego prezydenta.

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

 Opozycjoniści są natomiast zdania, że obrazy Alexeia Sergiyenko są pretensjonalne i płytkie. Ich zdaniem jest to synonim złego smaku i fatalnego kiczu, który w żaden sposób nie wywołuje w nich ciepłych uczuć, a jedynie wystawia rosyjskiego polityka na pośmiewisko.

 Władimir Putin przytulający psa, Władimir Putin z uśmiechem niosący „na barana” kilkuletniego chłopca, Władimir Putin na wycieczce rowerowej, czy w końcu Władimir Putin roniący łzy podczas przemówienia. Przyglądając się obrazom, faktycznie można odnieść wrażenie, że ich przesłanie jest mocno przewrotne.

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

Źródło: Alexei Sergiyenko Gallery

 Mimo to, Alexei Sergiyenko zapytany o swoje dzieła, zdecydowanie zaprzeczył, aby miał zamiar ośmieszyć prezydenta. Dodał również, że głęboko wierzy, iż łzy Putina pochodziły z jego serca, nie zaś z potrzeby medialnego rozgłosu. Tym samym malarz przyznaje się do pełnego poparcia rosyjskiego polityka.

 Wystawa obejmuje dwanaście jaskrawych portretów w stylu pop-art i potrwa do 29 marca 2012. Czy rzeczywiście przedstawia „Człowieka o Złotym Sercu”? W natłoku krzykliwych barw faktycznie można mieć mieszane uczucia.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.