szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Art Dubai już po raz szósty

26.03.2012

Magazyn

Szósta edycja targów sztuki Art Dubai dobiegła końca 24. marca. Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło 75 galerii sztuki, a ich spektrum było znacznie bardziej międzynarodowe niż do tej pory. Mimo przybycia wielu wystawców z krajów odbiegających od kultury arabskiej takich, jak Chiny, Stany Zjednoczone, czy Indonezji, organizatorom udało się zachować tożsamość regionalną wydarzenia pokazując to, co najlepsze w kulturze arabskiej oraz oferując wysoki poziom targów. Nie zabrakło jednak także kontrowersji.

‚Dome’ Khosrow Hassanzadeh; Źródło: Arndt Gallery

Targi sztuki Art Dubai to centralne wydarzenie tygodnia poświęconego wydarzeniom kulturalnym w Dubaiu. Oprócz targów Art Dubai, miłośnicy sztuki mieli okazję wziąć udział w targach Design Days Dubai odbywających się między 18-21 marcem, niewielkich targach Sikka trwających od 15 do 25 marca oraz Global Art Forum mającym miejsce 21-24 marca.

Wiele galerii zdecydowało się na prezentację dzieł ściśle związanych z kulturą arabską oraz duchem dalekiego Wschodu, co spotkało się z uznaniem odwiedzających, którzy docenili wysokich lotów sztukę arabską. Nauczeni doświadczeniem organizatorzy chcąc uniknąć politycznej niepoprawności przejawiającej się w pracach niektórych artystów w latach poprzednich, tym razem poprosili o dostarczenie wszystkich dzieł jeszcze przez rozpoczęciem targów w celu weryfikacji ich przesłania. Mimo selekcji, na którą zdecydowali się organizatorzy i tak wiele dzieł nie trafiło na targi po tym, jak władze lokalne dokładniej im się przyjrzały. Berlińska galeria Arndt była zmuszona wycofać dzieło ‘Nationalism’ autorstwa Eko Nugroho oraz zastąpić je pracą Khosrow Hassanzadeh, które jak się później okazało, zawierało mało oczywiste nawiązanie do Ali – twórcy Islamu Shia.

Ponadto, wycofano również pracę Shadi Al Zaqzouq After Washing’ przedstawiającą bieliznę z napisem w języku arabskim ‘odejdź’, gdyż w zbyt oczywisty sposób nawiązywała ona do sytuacji politycznej w Egipcie.

Pod względem dochodu ze sprzedaży targi  okazały się korzystne dla wielu galerii. Galeria z Bejrutu The Running Horse sprzedała aż 14 prac Alfreda Tarazi – ceny wahały się od 2 tys. dolarów do 12 tys. dolarów. Galeria mająca swoją siedzibę w Londynie i New-Delhi – Grosvenor Vadehra , sprzedała pracę Syed Sadequain  ‘Couple in an Entrance’ z 1958 za 200 tys. dolarów, a paryska galeria Nathalie Obadia odnotowała aż 10 sprzedaży dzieł już podczas pierwszych dwóch dni targów. Sprzedano, m.in. rzeźbę ścienną Joany Vasconcelos  ‘Montmartre’ z  2011 za 92,500 dolarów.

Źródło: theartnewspaper.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.