szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Ranking najpopularniejszych światowych placówek wystawienniczych i ekspozycji w roku 2011

26.03.2012

Ciekawostki

Jak donoszą zagraniczne media, Art Newspaper opracował listę najbardziej popularnych wystaw  roku 2011. W zestawieniu znalazły się również muzea, galerie sztuki i najbardziej spektakularne światowe pokazy, cieszące się największym uznaniem publiczności.

 Specjaliści Art Newspaper dogłębnie przeanalizowali zeszłoroczne działania placówek wystawienniczych. Dzięki ogromnej ilości danych pochodzących z setek muzeów i galerii, udało im się wyodrębnić kilka istotnych trendów.

 Analitycy zaobserwowali przede wszystkim, że głośne artystyczne przedsięwzięcia rosną w siłę. Pierwszą dziesiątkę galerii, które wiodły prym w roku 1996, odwiedzało średnio 3 tysiące osób dziennie. Zeszłoroczne zestawienie pokazuje, że aby znaleźć się w „top ten”, należy przyciągnąć około 7 tysięcy widzów każdego dnia. 

 Muzeum, które bezapelacyjnie odznacza się na tle konkurencji to paryski Luwr, który wygrał zestawienie mając na swym koncie odwiedziny aż 8,880,000 zwiedzających. Na miejscu drugim uplasowało się nowojorskie Metropolitan Museum of Art, z wynikiem 6,004,254. Jednak mimo amerykańskiego tryumfu, w pierwszej 10 zdecydowanie dominują Paryż i Londyn. Oprócz Luwru bowiem, znajdziemy w rankingu również Centre Pompidou oraz Musée D’Orsay.

 Stolica Wielkiej Brytanii może pochwalić się natomiast British Museum na miejscu trzecim, National Gallery na miejscu czwartym oraz Tate Modern piastujące pozycję piątą, co w ogólnym podusmowaniu daje wynik aż 16 milionów widzów.

 Wśród zeszłorocznych ekspozycji można z łatwością wyszczególnić kilka hitów, takich jak np.wystawa organizowana w Brazylii, pt. „The Magical World of Escher”, którą w ogólnym podsumowaniu odwiedziło aż 573,691 widzów. Była to darmowa ekspozycja zorganizowana w Centro Cultural Banco do Brasil w Rio. Najpopularniejszą płatną wystawą okazał się być natomiast projekt pt. „Kukai’s World: The Art of Esoteric Buddhism”. Na pokaz, jaki można było oglądać w Tokyo National Museum, sprzedano aż 550,399 biletów.

 W raporcie opracowanym przez Art Newspaper, znajduje się znacznie więcej zajmujących informacji ze świata sztuki i ośrodków wystawienniczych. Podobne podsumowanie daje nam jasny pogląd na artystyczny świat, który z roku na rok co raz dynamiczniej się rozwija. Wszyscy ciekawi szczegółowego zestawienia, mogą zobaczyć je tutaj.

 

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych muzeów w roku 2011:

 1. Louvre, Paryż – 8.88 milionów

2. Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork – 6.004 milionów

3. British Museum, Londyn – 5.85 milionów

4. National Gallery, Londyn – 5.25 milionów

5. Tate Modern, Londyn – 4.80 milionów

6. National Gallery, Waszyngton – 4.39 milionów

7. National Palace Museum, Tajepej – 3.85 milionów

8. Centre Pompidou, Paryż – 3.61 milionów

9. National Museum of Korea, Seul – 3.24 milionów

10. Musee D’Orsay, Paryż – 3.15 milionów

 

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych wystaw w roku 2011:

1. The Magical World of Escher, Centro Cultural Banco do Brasil, Rio

2. Kukai’s World: the Arts of Esoteric Buddhism, Tokyo National Museum, Tokio

3. Landscape Reunited, National Palace Museum, Tajpej

4. Alexander McQueen: Savage Beauty, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

5. Claude Monet (1840-1926), Grand Palais, Paryż

6. Photoquai, Musée Quai Branly, Paryż

7. Mariko Mori: Oneness, Centro Cultural Banco do Brasil, Rio

8. Monumenta: Anish Kapoor, Grand Palais, Paryż

9. Laurie Anderson, Centro Cultural Banco do Brasil, Rio

10. The Prado Museum at the Hermitage State Hermitage Museum, Sankt Petersburg

 

Źródło: Art Newspaper

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.