szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Tamary Łempickiej odnaleziony po 87 latach – czy padnie aukcyjny rekord?

27.03.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

 Dom aukcyjny Sotheby’s znowu tryumfuje. Po 87 latach odnalazł się bowiem obraz autorstwa Tamary Łempickiej, znanej też jako Tamara de Lempicka. Dzieło pt. „Nu adossé I”, zostanie wystawione na sprzedaż w Nowym Jorku 2 maja, na aukcji „Impressionist & Modern Art”. Cena wywoławcza to 5 milionów dolarów.

Nu adossé I, Źródło: Sotheby's

Nu adossé I, Źródło: Sotheby's

 Historia obrazu od zawsze intrygowała. Dzieło po raz ostatni widziano na słynnej wystawie polskiej malarki, zorganizowanej w 1925 roku w Mediolanie. Następnie obraz przepadł bez wieści. Obecny właściciel płótna, amerykański biznesmen, pozostaje w jego posiadaniu już od 10 lat, jednak nigdy nie zdawał sobie sprawy, jak istotne  dzieło sztuki zdobi jedną ze ścian jego domu.

 Jedynie przypadek sprawił, że jeden z ekspertów obejrzał obraz i namówił mężczyznę do poddania go profesjonalnej weryfikacji. Jak wypowiadają się pracownicy domu Sotheby’s, dowiedzenie autentyczności obrazu zazwyczaj bywa niezwykle trudne. W tym przypadku jednak się udało, przede wszystkim ze względu na fakt, iż ostatnia wystawa Tamary Łempickiej została szczególnie dobrze sfotografowana.

 Dlaczego biznesmen tak długo zwlekał z konsultacjami w sprawie autentyczności pracy? Otóż, zmylił go podpis widniejący na płótnie. Artystka podpisała się na nim „Lempinski”, a nie wszyscy wiedzą, że czasem lubiła zmieniać wersję swojego nazwiska.

 Konsultacje w sprawie „Nu adossé I” zakończyły się pozytywnie i Amerykanin wystawia dzieło na sprzedaż. Praca zostanie zlicytowana wśród arcydzieł takich artystów jak: Salvador Dali, Chaim Soutine czy Pablo Picasso. Obraz tego ostatniego pt. „Femme assise dans un fauteuil” jest najwyżej wycenioną pozycją na aukcji. „Krzyk” Edwarda Muncha nie uzyskał jeszcze ceny wywoławczej. Obraz Łempickiej to wydatek rzędu co najmniej 5 milionów dolarów, jednak  Sotheby’s jest zdania, że cena może być rekordowa.

 Tamara Łempicka była malarką niezwykłą. Uważana za ideał kobiecości, była nieprzystępna, wyemancypowana i zdecydowana. Zajmowała się malowaniem portretów, głównie wśród zamożnej arystokracji oraz tworzyła odważne akty. Mieszkała m.in w Paryżu i Hollywood. Zawsze była atrakcją wśród salonowej śmietanki towarzyskiej. Dziś, jej obrazy kolekcjonuje wiele sław takich jak np. Barbra Streisand, Jack Nicholson czy Madonna.

Źródło: Art Daily

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.