szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Refleksja nad awangardą w nowojorskiej Harris Lieberman Gallery

27.03.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Od 22 marca 2012 w nowojorskiej galerii Harris Lieberman Gallery, można oglądać wystawę pt. „Grey Peak of the Wave”, na którą składają się dzieła autorstwa sześciu europejskich artystów. Wśród nich odnajdziemy prace Agnieszki Polskiej oraz Wojciecha Bąkowskiego. 

Źródło: Harris Lieberman Gallery

Źródło: Harris Lieberman Gallery

 Ekspozycja to niejako hołd złożony konstrukcjom geometrycznym i abstrakcyjnemu symbolizmowi. Punktem wyjścia dla prezentowanych prac jest sztuka, jaką niegdyś tworzył Guy de Cointet, Amerykanin francuskiego pochodzenia, żyjący w latach 1934-1983. Był on wpływowym artystą sceny konceptualnej w Los Angeles, głównie na przełomie lat 60 i 70. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z jeden z prac Cointeta, który w trakcie jej tworzenia, inspirował się fragmentem wiersza Ezra Pounda.

 De Cointet był od zawsze zafascynowany słowem, co wyraźnie widać w jego performansach i rysunkach. Estetyczne refleksje artysty od zawsze oscylowały wokół zagadkowych gier językowych, konstrukcji logicznych, zaś jego rysunki przybierały formy kabalistycznych aforyzmów , mistycznych znaczeń, zakodowanych obrazów i lustrzanych odbić.

Źródło: Harris Lieberman Gallery

Źródło: Harris Lieberman Gallery

 W kontekście niezwykłych prac Cointeta, sześciu młodych artystów prezentuje swoje dzieła w różnego rodzaju mediach. Główną inspiracją miała być refleksja nad awangardą, zaś wzorcem, prace Guya de Cointeta. Rezultatem tego artystycznego zestawienia są m.in intrygujące zakrzywione lusterka czy odbijające się 'w sobie’ lampy, autorstwa Alicji Kwade, a także kalejdoskopowe kombinacje wykonane ze starych plakatów i archiwalnych fotografii, które zaprojektowała Alexandra Leykauf. W wystawie biorą również udział prace braci Quistrebert, Floriana i Michaela, którzy zdają się bawić geometrycznymi formami, jakie powstały na czarnych, fragmentarycznie wybielanych płótnach.

 Uwagę przyciągają również prace naszych rodzimych twórców – Agnieszki Polskiej i Wojciecha Bąkowskiego. Artystka inspirowana polskim modernizmem, dokonała recyklingu różnego rodzaju materiałów, zdjęć i kolaży, które wykorzystała do stworzenia filmów animowanych. Bąkowski natomiast postawił na obraz i dźwięk. Widza zaskakują nieco niepokojące materiały wideo, rejestrowane techniką analogową, które przepełnione są chaotycznymi wypowiedziami artysty.

 Wystawa „Grey Peak of the Wave” potrwa do 28.04.2012 roku.

Źródło: French Culture

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.