szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Starożytna grecka rzeźba ukryta w zagrodzie dla kóz

29.03.2012

Ciekawostki

Grecka policja odzyskała starożytny posąg, który został  nabyty w nielegalny sposób i ukryty w zagrodzie dla kóz w wiosce Fyli, jaka znajduje się nieopodal Aten. Aresztowany został hodowca zwierząt oraz jego wspólnik. Mężczyźni usiłowali sprzedać dzieło za 500 tysięcy euro.

Jak oświadczyła policja, marmurowy posąg młodej kobiety datuje się na około 520 r.p.n.e. Rzeźba należy do sektora kor, czyli najstarszego typu greckiego posągu kobiecego.

Chociaż w muzeach można spotkać dziesiątki przykładów posągów kor (kora jest żeńskim odpowiednikiem kurosa, który równie często gości na ekspozycjach), jest to bardzo ważna dziedzina artystyczna, która pozwala na stałe zgłębianie świata sztuki greckiej. Nowoodkryte rzeźby w dobrym stanie są prawdziwą rzadkością.

Archeolodzy badający rzeźbę, wyceniają jej wartość rynkową na 12 milionów euro. Twierdzą również, że jest to obiekt naprawdę wyjątkowy. Mężczyźni, którzy usiłowali sprzedać dzieło, upłynniliby je więc „za grosze”.

Obecnie detektywi starają się zabezpieczyć miejsce, w którym posąg został odkopany, chcąc umożliwić dalsze prace archeologiczne. Jest bowiem całkiem prawdopodobne, że na terenie nielegalnych wykopalisk znajduje się nieznane do tej pory sanktuarium bądź cmentarz, które wstępnie datuje się na 6 wiek p.n.e.

Starożytne pozostałości po dawnej greckiej cywilizacji, rozsiane są po całym terenie kraju. Według prawa, wszystkie zabytki są własnością państwa, jednak grabież nierzadko kusi okolicznych mieszkańców i okazuje się być bardzo lukratywnym biznesem.

Źródło: Art Daily

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.