szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Instalacja Lecha Majewskiego w londyńskiej galerii Wapping Project

01.04.2012

Magazyn

Niepowtarzalna instalacja Lecha Majewskiego ‘Moving Walls’ pojawiła się londyńskiej galerii Wapping Project i wywołała spore zainteresowanie ze względu na swoją oryginalną formę. Zbiór prac artysty przedstawiony jest w formie prezentacji multimedialnej wyświetlanej za pomocą rzutnika na ściany londyńskiej kotłowni – tam bowiem mieści się galeria. Wideoinstalacja „Bruegel Suite”, wideo-art „Krew Poety” i cykl „DiVinities” składają się na ruchome płótno tematycznie oddające przemoc, pragnienie, cierpienie i piękno.

'The Mill and the Cross' reż. Lech Majewski

Wideoinstalacja ‘Bruegel Suite’ to sceny z filmu zrealizowanego przez Majewskiego ‘Młyn i Krzyż’. Reżyser będący pod wrażeniem twórczości Bruegla, wykorzystał fragmenty pochodzące z obrazu ‘Droga Krzyżowa’ umiejętnie wkomponowując je do swojego filmu. 17. Marca film można było obejrzeć w londyńskiej Galerii Narodowej w ramach 10-tej edycji polskiego festiwalu Kinoteka.

‘Krew Poety’, która swą premierę miała w 2006 roku w nowojorskim MOMA oraz prezentowana była w ramach 52-go festiwalu Venice Biennale w 2007 roku,  to sekwencja 33 wideo-art prezentowanych symultanicznie.

„DiVinities” ma formę videoartu zbudowanego z 12 części wyświetlanych na oddzielnych monitorach. Prace składają się na wizualny tom poezji, w którym poszczególne sceny czyta się jak wiersze. Osobliwość  'DiVinities’ polega więc na tym, że można je oglądać we fragmentach jako 5-9 minutowy wideo-art, a także w całości.

‘Moving Walls’ to również świeży projekt  Majewskiego będący w fazie realizacji –„Psie pole”. Tutaj bohaterem są Katowice, rodzinne miasto artysty.

Dorobek Lecha Majewskiego to także inne filmy opierające się na twórczości znanych malarzy. Reżyser napisał, m.in. scenariusz do filmu „Basquiat” oraz wyreżyserował film “The Garden of Earthly Delights” – tu jako tło wystąpił znany obraz Boscha. Film “The Garden of Earthly Delights” okrzyknięto arcydziełem a następnie wyświetlono podczas Venice Biennale w Museum of Modern Art w Nowym Yorku.

Instalację artysty można oglądać w londyńskiej Wapping Project do 13.maja 2012 roku.

„Lech Majewski / Moving Walls”
16 marca – 13 maja 2012
The Wapping Project
Wapping Hydraulic Power Station
Waping Wall
London E1W 3SG

Źródło: Galeria Wapping Project

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.