szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

„Piękne zwierzęta” na paryskiej wystawie w Grand Palais

01.04.2012

Magazyn

Wraz z pierwszym dniem wiosny w paryskim Grand Palais ruszyła niezwykła wystawa pt. „Piękno zwierząt”. Ekspozycja obejmuje ponad 120 prac, poczynając od epoki Renesansu, aż po czasy współczesne.

Źródło: Grand Palais

Źródło: Grand Palais

Od zarania dziejów artyści i przyrodnicy obserwowali zwierzęta, po czym w jak najdokładniejszy sposób starali się je odzwierciedlać w swoich pracach. Niemniej jednak, naturalizm kończy się tam, gdzie zaczynają się normy i moralność: różne kryteria zarówno etyczne jak i estetyczne z upływem czasu zmieniały punkt widzenia artystów. Stąd właśnie bierze się różnorodność, z jaką zwierzęta przedstawiane są w sztuce.

Ekspozycja pt: „Piękno zwierząt”, gromadzi najważniejsze dzieła światowej sławy malarzy i rzeźbiarzy i ukazuje ich relacje ze zwierzętami, które rozwijały się na przestrzeni lat. Jest to bezsprzeczny dowód na to, iż wciąż istnieje ścisły związek między sztuką a nauką, które wyzwalają w nas głęboką chęć poznania tajemniczego, pięknego świata fauny. 

Obrazy, rysunki, rzeźby, fotografie, artystów znanych i nieznanych… Wystawa gromadzi około 130 dzieł sztuki, w których zwierzę odgrywa główną i jedyną rolę, bez ludzkiej obecności. Widzowie będą mogli podziwiać zwierzęta udomowione i dzikie, łagodne i niebezpieczne, gatunki popularne oraz szalenie rzadkie.

Ekspozycja została podzielona tematycznie i obejmuje cztery główne wątki: Kryteria zwierzęcego piękna, Moralne i estetyczne uprzedzenia, Małpy i ludzie, Nowa wrażliwość oraz Egzotyka. Wśród niezliczonej ilości wspaniałych eksponatów, będziemy mogli zobaczyć dzieła takich artystów, jak m.in. Dürer, Leonardo da Vinci, Delacroix, Chagall, Rembrandt, Van Gogh czy Andy Warhol. 

Źródło: Grand Palais

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.