szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Powstaje największy katalog dzieł sztuki on-line na świecie

02.04.2012

Magazyn

Dla wszystkich tych, którzy kochają sztukę brytyjska, bądź po prostu lubują się w zbiorach muzealnych z „wysp”, mamy świetną wiadomość. Jak informuje BBC, już wkrótce obrazy pochodzące z najlepszych brytyjskich państwowych oraz prywatnych kolekcji, będą  dostępne on-line.

Źródło: BBC

Źródło: BBC/Public Catalogue Foundation

W dobie cyfryzacji i nowoczesnych technologii, klasyczne ekspozycje w budynkach centrów wystawienniczych okazują się być niewystarczające. Oczywiście, najprzyjemniej jest wybrać się do przestronnego wnętrza muzeum, gdzie panuje zawsze niepowtarzalna atmosfera, a każde dzieło sztuki można kontemplować godzinami z zupełnie bliska. Jednak dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dalekie wojaże celem odkrywania najlepszych artystycznych smaczków, brytyjski portal BBC wraz instytucją Public Catalogue Foundation, postanowił stworzyć obszerny wirtualny katalog dzieł sztuki.

Projekt „Your Paintings”, czyli „Twoje Obrazy”, ma na celu zaprezentowanie wszystkich kolekcji obrazów olejnych, znajdujących się w instytucjach wystawienniczych, na terenie całej Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną w przedsięwzięciu udział biorą tysiące muzeów i galerii, które jak wynika z szacunków portalu, są w posiadaniu koło 200 tysięcy obrazów. Oczywiście, nie wszystkie z nich znajdują się na stronie, jednak BBC oraz PCF konsekwentnie pracują nad katalogowaniem zbiorów.

W wirtualnej kolekcji mają znaleźć się dzieła największych malarzy ostatnich 700 lat, a także tysiące prac mniej znanych artystów. Strona wciąż jest aktualizowana, zaś ostatnia największa kolekcja jaka na nią trafiła, to aż 1,600 obrazów pochodzących z Muzeum Narodowego Irlandii Północnej. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu, jeszcze w tym roku na stronę trafi kolejne 1,200 dzieł, pochodzących z 30 innych irlandzkich kolekcji.

Jak komentuje dyrektor PCF, Andrew Ellis, jeszcze żaden kraj nie rozpoczął tak monumentalnego projektu, który miałby na celu prezentację wszystkich państwowych oraz prywatnych kolekcji malarskich. Dzięki podobnej inicjatywie, ludzie na całym świecie, będą mogli cieszyć się smakiem wspaniałych malarskich zbiorów na co dzień. Równocześnie, właściciel PCF ma niegasnącą nadzieję, że projekt „Your Paintings”, stanie się inspiracją dla brytyjskiego społeczeństwa, które podziwiając obrazy w sieci, zacznie odwiedzać co raz częściej muzea stacjonarne.

Cały katalog jest dostępny tutaj

[vsw id=”_KpyPzMW4_I” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: