szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Odnaleziono pierwszy szkic Andiego Warhola

03.04.2012

Ciekawostki

Andy Warhol, Autoportret, Źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Autoportret, Źródło: Sotheby’s

Los nierzadko bywa przewrotny. Przekonał się o tym brytyjski biznesmen, który robiąc zakupy na pchlim targu, najprawdopodobniej nabył oryginalny szkic Andiego Warhola za jedyne 5 dolarów. Jeśli rysunek rzeczywiście okaże się być autentyczny, jego cena może wzrosnąć do… 2 milionów.

Brytyjczyk wybrał się na jeden z bazarów organizowanych w amerykańskim Las Vegas. Przeszukując sterty różnego rodzaju towarów, natknął się na szkic nieznanego artysty, przedstawiający Hopalonga Cassidy’ego. Po transakcji postanowił jednak zmienić ramę, w której tkwił rysunek.

Rozmontowując oprawę, na drugiej stronie kartki Brytyjczyk znalazł wizerunek piosenkarza i aktora z lat 30., Rud’ego Vallee, najprawdopodobniej autorstwa Andiego Warhola. Eksperci szacują, że mógł on zostać wykonany, kiedy artysta był w wieku dziesięciu bądź jedenastu lat. Smaczku tej historii dodaje fakt, iż sprzedawca wyznał nabywcy szkicu, że jego ciotka opiekowała się Warholem, kiedy ten był dzieckiem.

 Rysunek mistrza pop-artu opatrzony jest podpisem, jednak wciąż nie udowodniono jego oryginalności. Wątpliwości może budzić fakt, że sygnatura brzmi „Andy Warhol”, zaś gdy artysta był jeszcze nastolatkiem, nazywał się Andrew Warhola. Na wyeliminowanie ostatniej litery z nazwiska zdecydował się dopiero kończąc 21 lat.

To sprawia, że nad szkicem należy przeprowadzić jeszcze pewne badania. Jeśli jednak okaże się on prawdziwy, dla nabywcy szkicu, będzie to zarobek rzędu co najmniej 2 milionów dolarów. Obecny właściciel rysunku zapowiada co prawda, że nie zamierza go sprzedawać, jednak obiecuje, że na pewno udostępni go na wystawie.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.