szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dwa polskie muzea w Google Art Project

05.04.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM
Źródło: Google Art Project

Źródło: Google Art Project

Artystyczny projekt zainicjowany w zeszłym roku przez najpopularniejszą wyszukiwarkę świata Google.com stale się rozwija. Chodzi oczywiście o Art Project, który umożliwia wirtualne podróże po najlepszych galeriach sztuki i muzeach na świecie. Jak donoszą dwa polskie muzea –  Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie – wraz z początkiem kwietnia ich zbiory również zostały udostępnione na stronie.

 Jeszcze nie tak dawno, Google oferowało wgląd w zbiory 17 muzeów, zaś przed kilkoma dniami nawiązało współpracę ze 151 instytucjami w 40 różnych krajach. Art Project umożliwia podziwianie światowej sławy obrazów, rzeźb i fotografii w wysokiej rozdzielczości. Jak można przeczytać na stronie platformy, obecnie każdy przeciętny użytkownik Internetu ma dostęp do ponad 30.000 obiektów, przedstawionych w najbardziej szczegółowy sposób.

Dzięki obrazom mogącym pochwalić się aż jednym miliardem pikseli oraz nowoczesnej funkcji zoom, widzowie mogą dopatrzeć się nawet pęknięć na starym pergaminie bądź odczytać dane, które zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem.

 W Wielkiej Brytanii do projektu dołączyły m.in.: Victoria And Albert Museum, Royal Collection, National Galleries of Scotland, Jewish Museum, Museum of London czy Imperial War Museum. Internauci mogą zwiedzić również Biały Dom, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy Narodową Galerię Sztuki Współczesnej w Delhi.

 Na liście nie zabrakło także polskich instytucji. Muzeum w Wilanowie udostępniło dwa dni temu aż 55 dzieł ze swojej kolekcji. Są to m.in. obraz Pompea Girolama Batoniego „Apollo i dwie Muzy”, „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego” Jacques’a-Louisa Davida, „Portret Królowej Marii Kazimiery z dziećmi” czy „Alegoria wiosny” Jerzego Eleutera Siemiginowskiego.

Źródło: Google Art Project

Źródło: Google Art Project

 Muzeum w Łodzi natomiast, które od lat gromadzi i upowszechnia sztukę awangardową, na stronie Google Art Project chwali się kolekcją aż 80 prac, w tym dziełami m.in.  Stanisława Ingacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Mieczysława Szczuki, Władysława Skoczylasa, Karola Hillera, Eugeniusza Zaka, Ferdynanda Ruszczyca. Wśród zbiorów znajdziemy także wiele prac współczesnych artystów: Tadeusza Kantora, Jana Dobkowskiego, Mirosława Bałki, Zbigniewa Dłubaka, Roberta Maciejuka czy Joanny Zastróżnej.

 Jak komentują władze Google, są niezwykle dumni z tak szerokiej współpracy, jaką udało im się nawiązać z instytucjami wystawienniczymi. Ponadto cieszą się, że od tej chwili każdy internauta może odwiedzać światowej sławy placówki za pomocą jednego kliknięcia. Ten projekt niszczy wszelkie bariery i pozwala ludziom na całym świecie studiować sztukę w identyczny sposób, bez względu na ich miejsce zamieszkania.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.