szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Francisa Bacona za 40 milionów dolarów

05.04.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Dużym wydarzeniem na aukcji sztuki wpółczesnej nowojorskiego domu Sotheby’s, organizowanej 9 maja, może okazać się sprzedaż obrazu autorstwa Francisa Bacona. Dzieło pt. “Figure Writing Reflected in Mirror” zostało wstępnie wycenione na 40 milionów dolarów.

"Figure Writing Reflected in Mirror" , Źródło: Sotheby's

„Figure Writing Reflected in Mirror” , Źródło: Sotheby’s

Jak komentują eksperci, licytacja może znacznie ożywić sprzedaż płócien irlandzkiego malarza, która gwałtownie spadła po rekordowej aukcji dzieła pt.„Triptych” z 1976 roku. Transakcja odbyła się w maju 2008 w Sotheby’s, zaś szczęśliwy nabywca zapłacił wówczas za dzieło ponad 86 milionów dolarów.

Od tamtego czasu na rynku aukcyjnym nie pojawiło się nic, co powtórnie mogłoby zakończyć się żarliwą licytacją. Jak komentuje Tobias Meyer, szef działu sztuki współczesnej Sotheby’s, przez ostatnie lata klienci domu nie oferowali żadnych ciekawych prac malarza, przez co jego notowania mocno spadły. Teraz “Figure Writing Reflected in Mirror” może okazać się punktem zwrotnym.

"Triptych", Źródło: Sotheby's

„Triptych”, Źródło: Sotheby’s

Obraz przedstawia mężczyznę, który pochylony, pisze coś na białym arkuszu papieru. Widz obserwuje jedynie jego profil oraz plecy, które odbijają się w lustrze. Kolorystyka dzieła oscyluje wokół kolorów ziemi, czerni i szarości, jakie silnie kontrastują z pastelowymi odcieniami zieleni i błękitu.

Malowidło po raz pierwszy pojawiło się na paryskiej wystawie organizowanej w Galerie Claude Bernard w 1977 roku. Ówczesny nabywca kupił je bezpośrednio z wystawy. Obraz do tej pory pozostawał w zbiorze kolekcjonera.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.