szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Australijskie pejzaże Freda Williamsa

10.04.2012

Magazyn

National Gallery of Victoria, otworzyła pierwszą od 25 lat, tak obszerną wystawę prac Freda Williamsa. „Fred Williams: Infinite Horizons” prezentuje ponad 100 prac kultowego australijskiego artysty, wypożyczonych z wielu publicznych i prywatnych kolekcji.

Źródło: National Gallery of Australia

Źródło: National Gallery of Australia

Obrazy pochodzą ze zbiorów zgromadzonych na terenie Australii, jak i z poza jej granic. Wiele dzieł wystawionych na widok publiczny, nie znalazło się na wystawie nigdy wcześniej.

Ekspozycja przedstawia Williamsa jako pejzażystę, lubującego się w obrazach olejnych i jasnych gwaszach, które ujawniają jego niezwykłą, niemalże poetycką umiejętność przekazywania atmosfery panującej w określonym miejscu, za pomocą pędzla i farb.

Jak komentuje Frances Lindsay, Zastępca dyrektora NGV, wystawa jest szalenie rzadką okazją do zapoznania się z tak obszernym przeglądem twórczości Williamsa. W latach 50. artysta postanowił malować to, co powszechnie uważane było za beznadziejnie przestarzały temat. Jego zacięcie sprawiło, że Australijczycy mogą po dziś dzień podziwiać i odkrywać unikalne rodzime krajobrazy, dzięki którym Williams stał się jednym z najważniejszych australijskich artystów XX wieku.

Źródło: National Gallery of Australia

Źródło: National Gallery of Australia

Na jego obrazach widzowie będą mogli oglądać gęste australijskie lasy, pustynne krajobrazy, nadmorskie kurorty, stawy, jeziora, rzeki i wodospady. Te ostatnie wskazują na silną fascynację artysty związaną z żywiołem wody.

Jak podsumowują dokonania malarza organizatorzy wystawy, chociaż Williams był skromnym człowiekiem, był artystą szalenie ambitnym. Swoją miłość odnalazł w malowaniu pejzaży, uważał je bowiem za jeden z istotnych aspektów, jakie będą miały wpływ na rozwój współczesnego malarstwa. Wystawa potrwa do 25 lipca 2012 roku.

Oprac. Olga Pisklewicz

Źródło: Art Daily

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.