szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wiosenny cykl wydarzeń na europejskim rynku sztuki

10.04.2012

Magazyn

Nadeszła wiosna a wraz z nią wiele ciekawych wydarzeń w świecie sztuki. Europejski rynek sztuki już niedługo dostarczy sporej dawki emocji wszystkim pasjonatom sztuki zapraszając ich do świata twórczości Yoko Ono, na festiwal Glasgow International Festival of Visual Art czy też proponując  bliższe przyjrzenia się dokonaniom Edwarda Muncha. A wszystko to już wkrótce. Spójrzmy więc zatem na wydarzenia, na które warto czekać z niecierpliwością.

'The Sick Child', Edward Munch; Źródło: Tate Modern

Już 20. kwietnia sztuką żyć będą nie tylko galerie i muzea miasta Glasgow, ale także ulice tego miasta. Glasgow International Festival of Visual Art niezwykle ciepło przyjęty w 2008 roku, w tym roku proponuje wszystkim miłośnikom sztuki bogaty program wydarzeń artystycznych zlokalizowanych w różnych częściach miasta – kluczowymi punktami festiwalu będą natomiast Gallery of Modern Art (GoMA) a także Tramway. Wśród najbardziej oczekiwanych artystów tegorocznego festiwalu są Jeremy Deller, Wolfgang Tillmans oraz Richard Wright. Festiwal zakończy się 7. maja.

Londyn wychodzi z propozycją największej od 40 lat wystawy nowoczesnej – Bauhaus: Art as Life zorganizowanej przez Barbican Art Gallery. Wydarzenie to zbiór prac przedstawiających utopijne dążenie do zmian wśród społeczeństwa po I wojnie światowej. Odwiedzający galerię zetkną się z różnymi obliczami sztuki nowoczesnej: malarstwem, rzeźbą, instalacjami, fotografią, architekturą, designem, wyrobami ceramicznymi a także filmem. Wystawa rozpoczyna się 3.maja i potrwa do 12. sierpnia.

Dokumenta 13. to od pewnego czasu wydarzenie o dużym znaczeniu dla współczesnej sztuki współczesnej. Show mające miejsce w niemieckim Kassel co roku zaskakuje, oburza, skłania do myślenia a także stawia pytania, na które często brak odpowiedzi. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia tegorocznej wystawy, która skupiać się będzie na wyjątkowości związku człowieka z przedmiotami oraz jego rosnącej fascynacji nimi. Wydarzenie, co roku będące sporym zaskoczeniem dla odwiedzających, rozpocznie się 9. czerwca i potrwa do 16. września.

Niewątpliwie istotnym wydarzeniem, które przyciągnąć ma spojrzenia obserwatorów sztuki z całego świata będzie kolejna wystawa Yoko Ono. Jako, że wkład artystki w sztukę współczesną wydaje się być dzisiaj nieoceniony, wystawa zaplanowana na 19. czerwca w londyńskiej Serpentine Gallery ma jedynie podkreślić rolę artystki na międzynarodowej arenie. Ujmujące obrazy Yoko Ono podziwiać będzie można do 9.września.

 Niekwestionowanym gwoździem tegorocznego wiosennego cyklu wystaw oraz festiwali ma być jednak wystawa zorganizowana przez Tate Modern w Londynie rzucająca nowe światło na dorobek Edwarda Muncha. Sześćdziesiąt obrazów –  w większości pochodzących z Muzeum Muncha w Oslo, jak i niezwykle rzadka prezentacja fotografii oraz filmów artysty, będzie próbą spojrzenia na twórczość mistrza w kontekście sztuki XX wieku. Miłośnicy twórczości Muncha będą mieli szansę podziwiać wystawę w londyńskiej Tate Modern między 28. czerwca i 14. października 2012 roku.

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.