szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Wystawa re.act.feminism #2

10.04.2012

Magazyn

WAR – Women Art Revolution: kobiecość, ciało, fetysz. Artystka-Kreatura. Wykład Katarzyny Lewandowskiej, towarzyszący wystawie re.act.feminism #2, który odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18:00 w Instytucie Sztuki Wyspa.

Źródło: Instytut Sztuki Wyspa

Źródło: Instytut Sztuki Wyspa

Helene Cixous, w eseju Śmiech Meduzy napisała: „One przybywają z daleka: spoza czasu, z pustkowia, gdzie wiodą swój żywot czarownic, spod spodu, spod „kultury”, z dzieciństwa, tak bolesnego, że trzeba je zapomnieć, pogrzebać w niepamięci. Małe dziewczynki uwięzione w „źle wychowanych” ciałach. Pełne rezerwy, niedostępne nawet same dla siebie, zimne jak głaz. Nieczułe. Ale cóż się pod tym kłębi!”

Kobieta Artystka stała się Kreaturą, Wybrykiem Natury, Osobliwością, Wyjątkiem a nawet Dziwadłem. Bo zaprzeczyła naturze (naturze kobiety). Nieposłuszeństwo wobec wszechwidzącego Ojca, Innego, Fallusa, Języka, Harmonii, Umysłu, Wzroku, Stałości, Logosu pozwalało jej zachować tożsamość i kobiece ‘Ja’, pływać nago w świecie instynktów, rozwijać żeńską moc twórczą i mądrość.

Istotą sztuki przedstawianych Artystek jest totalna wolność, rozpasana wyobraźnia, nieokiełznane pragnienie, cielesna miłość. Bezwstydnie opowiadają o pożądaniu, zmysłowym postrzeganiu świata , „pragnącym ciele”. Dla tych artystek tworzenie jest naturalną potrzebą, wewnętrzną koniecznością. Zagarniają otaczającą Je przestrzeń aby następnie przetworzoną oddać pod postacią perwersyjnych kobiecych fantazmatów – banalnych, szalonych, ekstatycznych, niebezpiecznych i stabuizowanych.

Katarzyna Lewandowska (ur. 1973 w Łodzi), historyczka sztuki, feministka, buddystka. Wykładowczyni na historii sztuki UMK w Toruniu, współpracuje również z CSW, Galerią Wozownia w Toruniu oraz Instytutem Badań Dalekiego i Bliskiego Wschodu UJ w Krakowie. W swoich zainteresowaniach koncentruje się na cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując przy tym dyskurs przynależny filozofii feministycznej (Lucy Irigaray, Helene Cixous) jako specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż wzrok. Mieszka w Toruniu.

Katarzyna Lewandowska

Wykład towarzyszący wystawie re.act.feminism #2 

12 kwietnia (czwartek)

Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa 

Źródło: Instytut Sztuki Wyspa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.