szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kompas Sztuki 2011 ponownie wskazuje najlepszych

11.04.2012

Magazyn

Już od pięciu lat dziennik Rzeczpospolita wydaje Kompas Sztuki, czyli jeden z najpoważniejszych polskich rankingów, który ma na celu wyłonienie najcenniejszych rodzimych artystów. Tegoroczna edycja objęła 288 twórców oraz 5 grup artystycznych. Tryumf Mirosława Bałki, który po raz trzeci z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia, nie był dla nikogo zaskoczeniem.

Mirosław Bałka, jest polskim rzeźbiarzem i twórcą instalacji. Jego dzieła można oglądać w najbardziej prestiżowych światowych kolekcjach i najsławniejszych centrach wystawienniczych. Mówią o nim „artysta dla wybranych”, ze względu na tworzenie dzieł, nierzadko ciężkich w odbiorze, których przekaz nie każdy zdoła pojąć. Znajdując się na szczycie rankingu, otrzymał sumę 260 punktów.

Drugie i trzecie miejsce zajęli artyści, których pożegnaliśmy w zeszłym roku – Jerzy Nowosielski (154 punkty) i Roman Opałka (146 punktów). Nowosielski od lat jest uważany za jedną najznamienitszych ikon polskiego rynku sztuki, zaś śmierć artysty nie miała żadnego wpływu na zmiany cennika jego prac.

Podobnie jest z dziełami Romana Opałki. Był to malarz o sławie międzynarodowej, który przez magazyn New York Times został nazwany „artystą liczb”. Jego konceptualne projekty i niezwykłe artystyczne formy ściśle wiążące się z upływem czasu, przyniosły mu sławę, uznanie oraz ogromne pieniądze.

Na miejscu czwartym i piątym tryumfują kobiety – Alina Szapocznikow (141 punktów) oraz Magdalena Abakanowicz (125 punktów). Ta pierwsza, jest znaną na całym świecie rzeźbiarką i graficzką, jej prace możemy zobaczyć w najsławniejszych amerykańskich muzeach takich jak MoMa czy Hammer Museum. Abakanowicz natomiast zachwyciła krytyków potężnymi rzeźbami (tzw. „abakany”), które zostały wykonane technikami tkackimi. Artystka miała ponad 100 wystaw na całym świecie, zaś jej dzieła zdobią wnętrza około 70 placówek wystawienniczych.

W pierwszej dziesiątce po raz pierwszy w historii rankingu możemy odnaleźć również nazwisko Wilhelma Sasnala (122 punkty i awans z zeszłorocznej 15 pozycji na 6) oraz nieżyjącego już awangardowego artystę, Władysława Strzemińskiego (89 punktów).

Tworzony od pięciu lat Kompas Sztuki, w tym roku jest sumą opinii niemal 80 polskich galerii (tegoroczna lista jest krótsza o 36 pozycji niż w roku ubiegłym) , zarówno publicznych, jak i komercyjnych. Każda z nich typuje dziesiątkę najistotniejszych w ich mniemaniu twórców i kolejno przyznaje im punkty – od 1 do 10. Autorzy rankingu są zdania, że tego typu metoda w polskich realiach sprawdzi się najlepiej. Należy jednak pamiętać, że zestawienie nie dotyczy bezpośrednio cen, a jedynie ułatwia właściwe umiejscowienie każdego z twórców na polskim artystycznym firmamencie.

W procesie wybierania naszych najlepszych rodzimych artystów, biorą udział osoby ściśle związane z polskim rynkiem sztuki. Są to wysokiej klasy specjaliści, właściciele galerii bądź wieloletni znawcy kunsztów artystycznych. Wszyscy biorą pod uwagę sztandarowe artystyczne dokonania typowanych przez siebie twórców – mogą być  to prestiżowe wystawy, publikacje, otrzymane nagrody, udział w najważniejszych wystawach, targach czy biennale. Podobne podsumowanie, daje im stosunkowo obiektywny ogląd na świat polskiej sztuki, który co roku przychodzi im oceniać.

KOMPAS SZTUKI – PODSUMOWANIE ZA ROK 2011

W pierwszej 20 znaleźli się:

1. Mirosław Bałka
2. Jerzy Nowosielski
3. Roman Opałka
4. Alina Szapocznikow
5. Magdalena Abakanowicz
6. Wilhelm Sasnal
7. Andrzej Wróblewski
8. Tadeusz Kantor
9. Władysław Strzemiński
10. Wojciech Fangor
11. Stefan Gierowski
12. Henryk Stażewski
13. Katarzyna Kozyra
14. Tadeusz Brzozowski
15. Zbigniew Libera
16. Franciszek Starowieyski
17. Leon Tarasewicz
18. Jan Lebenstein
19. Józef Robakowski
20. Stanisław Fijałkowski

Źródło: Kompas Sztuki

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.