szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Ubezpieczenia dzieł sztuki w Polsce

11.04.2012

Magazyn

Właściciele wyjątkowych dzieł sztuki często doświadczają bezsennych nocy głowiąc się nad właściwym zabezpieczeniem swojego dorobku. Wiele państw wprowadziło ostatnimi czasy odpowiednie środki ku temu, aby właściciele unikatowych dzieł sztuki mogli spać spokojnie. Polski rynek ubezpieczeniowy  ciągle pozostaje pod tym względem oporny. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia dotyczące dzieł sztuki, aczkolwiek tylko te standardowe. Jako, że wartość dzieł sztuki stanowi dla ubezpieczyciela wyzwanie – niełatwo ją oszacować oraz podlega częstym zmianom na rynku, niewiele z nich decyduje się na ten krok.

Bardzo często przeszkodę nie do pokonania dla firm ubezpieczeniowych stanowi wiarygodność dzieła, czyli dylemat czy dzieło jest rzeczywiście autentyczne. Problem ten jest na dzień dzisiejszy kwestią, której w większości przypadków nie da się rozwiązać, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe nie dysponują ani specjalistami w tej dziedzinie, ani też nie mają wglądu do większości rejestrów dzieł sztuki. Być może jest to związane z faktem, iż zainteresowanie polskiego społeczeństwa tego typu ubezpieczeniem nie jest na tyle duże, by firmy mogły rozwijać ten typ polisy ubezpieczeniowej.

Prywatni kolekcjonerzy dzieł sztuki zwrócić się mogą zaledwie do paru towarzystw ubezpieczeniowych świadczących na rynku polskim usługi związane z doradztwem w zakresie zarządzania ryzykiem, ochrony, konserwacji, oraz renowacji prywatnych zbiorów. Podstawowym problemem, z którym spotykają się kolekcjonerzy pragnący zabezpieczyć swoją kolekcję jest zakres ochrony dzieła, który przyprawia wielu z nich o ból głowy nie spełniając ich oczekiwań. Niestety, w dalszym ciągu najważniejsze aspekty, na których zależy koneserom,  są często pomijane przez ostrożnych ubezpieczycieli.

Na co należy więc zwrócić uwagę szukając firmy ubezpieczeniowej gotowej podjąć się ryzyka? Towarzystwa ubezpieczeniowe mające w swojej ofercie ubezpieczenia kosztownych dzieł sztuki –  firm takich jest na polskim rynku stosunkowo niewiele, proponują różne rozwiązania. Jedna z nich oferuje ochronę dzieł sztuki w ramach ubezpieczenia mienia. W tym wariancie, wartość ubezpieczeniową dzieła ustala rzeczoznawca na podstawie rachunku lub faktury. Ubezpieczenie obejmuje możliwość wystąpienia wszelkich ryzyk w tym także ryzyka szkód estetycznych. W razie zaistnienia szkody, wypłacone odszkodowanie jest równe sumie ubezpieczenia, która jednak nie zawsze jest zgodna z realną wartością dzieła…

Kolejna opcja to ochrona dzieł sztuki w razie wystąpienia nagłych, niespodziewanych i niezależnych od właściciela ubezpieczenia zdarzeń losowych, zaistniałych w okresie trwania polisy. Ochrona obejmuje także uszkodzenia mogące powstać w czasie transportu, jednak musi on być zorganizowany według szczegółowo określonych w umowie zasad.

Ponadto, niektóre pakiety ubezpieczeniowe obejmują również ochronę dzieła poza deklarowanym miejscem ubezpieczenia, w tym u konserwatorów czy w galeriach. Co ciekawe, jeżeli w trakcie trwania polisy okaże się, że nasze dzieło sztuki jest falsyfikatem, zgodnie z warunkami umowy, z którymi uprzednio warto się zapoznać, kwota ubezpieczenia nie powinna ulec zmianie.

Czy ubezpieczeniom podlegają wszystkie dzieła sztuki? Tutaj sprawa się komplikuje. Tak naprawdę ciężko zdefiniować czym jest dzieło sztuki. Z tego względu, większość ubezpieczycieli nie podejmuje się w dalszym ciągu ochrony nowoczesnych dzieł sztuki takich, jak instalacje. Czynnikiem przeważającym jest tu trudność w ustaleniu wartości ubezpieczanego dzieła. Sytuacja ta dotyczy również większości rzeźb oraz obiektów artystycznych zlokalizowanych pod gołym niebem.

Jakie uszkodzenia dzieł sztuki nie podlegają ubezpieczeniu? Większość firm ubezpieczeniowych wyłącza z zakresu ochrony uszkodzenia powstałe w czasie intencjonalnego działania na przedmiot, takie jak konserwacja, czyszczenie, wyjmowanie z ram czy tworzenie reprodukcji. Warto mieć te działania na uwadze decydując się na wszelkie czynności mające na celu poprawę stanu naszego dzieła sztuki.

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal RynekiSztuka.pl

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Ubezpieczenia dzieł sztuki w Polsce”

  1. Marek

    Dobrze, że problem ubezpieczenia dział został podjęty. Przydałoby również opracowanie porównawcze dostępne na krajowym rynku oferty ubezpieczeniowej, bo – jak zauważyłem osobiście – jest z tym nie lada problem.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.