W ciągu jednego roku, od maja 2003 do maja 2004, Andrzej Maciejewski stworzył cykl trzydziestu sześciu barwnych fotografii tego samego miejsca – swojego ówczesnego domu i otaczających go pól, w pobliżu małej wioski Moscow, we wschodniej części kanadyjskiej prowincji Ontario. W ten sposób zdołał utrwalić i udokumentować zjawisko tyleż oczywiste, co ulotne i wymykające się obserwacji – jak bardzo zmieniająca się pogoda wpływa na wygląd otaczającego nas świata.
Artysta zadbał o to, aby dokumentacja owa była jak najbardziej kompletna, dlatego znajdziemy tu nie tylko wszystkie cztery pory roku, czy dni pogodne, bądź deszczowe, bądź mgliste, lecz także różne pory doby: pierwsze światło poranka, południe, wczesny wieczór i wreszcie noc. Na uwagę zasługuje staranna kompozycja kadru.
Dom i wyraziste sylwetki drzew, liściastych i iglastych, zostały starannie zbalansowane z płaszczyzną rozległych, otwartych pól i linią drogi, niknącej na horyzoncie. Horyzont z kolei dzieli obraz na pół, dzięki czemu możemy z jednakową uwagą obserwować tak feerię zmieniających się kolorów nieba, jak i bardziej subtelne metamorfozy zachodzące na ziemi, na przykład kiełkowanie, kwitnienie i powolne więdnięcie słoneczników na grządce.
Fotografie są okrągłe, wskutek użycia obiektywu formatu 4×5 cali i przeźroczy 8×10 cali. Jest to nawiązanie zarówno do tematyki „Weather Report”, przywodzi bowiem na myśl cykliczność pór roku, jak i do Camery Obscury, urządzenia, którego Andrzej Maciejewski użył przy realizacji tego projektu. Ze względu na konieczność pracy w nieraz trudnych warunkach atmosferycznych, artysta potrzebował rozwiązania, które chroniłoby przed żywiołami jego samego oraz film i obiektyw.
Dlatego zbudował niewielką budkę, w której mógł się schronić, z obiektywem i umieszonym nad nim lustrem, zamontowanymi w dachu. Była to konstrukcja oparta na idei Camery Obscury, lecz oczywiście w momencie założenia filmu, w specjalny uchwyt pod obiektywem, zmieniała się ona w „zwykły” aparat fotograficzny – z tym, że w nieco nietypowym kształcie i rozmiarach. Tytuły fotografii zawierają istotne informacje dotyczące warunków pogodowych panujących danego dnia: temperatury, opadów, ciśnienia, widoczności i siły wiatru.
Nie był to pierwszy cykl Andrzeja Maciejewskiego, w którym zmierzył się on z wyzwaniem uchwycenia upływu czasu. Wcześniej zrealizował kilka innych projektów o tego rodzaju tematyce, w tym „After Notman”, re-fotograficzny projekt o Montrealu, który przyniósł mu międzynarodowe uznanie.
Andrzej Maciejewski urodził się w r. 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie i na kursach ZPAF. W r. 1985 emigrował do Kanady, gdzie początkowo osiedlił się w Toronto i pracował dla studia, specjalizującego się w fotografowaniu architektury. W drugiej połowie nlat 90-ych zrezygnował z pracy komercyjnej, aby całkowicie poświęcić się działalności artystycznej i edukacyjnej i przeniósł się na wieś, do wschodniej części prowincji Ontario, gdzie mieszka do dziś.
Uczy fotografii w Haliburton School of Arts w Kanadzie oraz na warsztatach dla szkół podstawowych i średnich. Opublikował trzy książki: „Bread” (1996), „Toronto Parks” (1997) i „After Notman” (2003). Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych (między innymi w National Gallery of Canada) i były wystawiane w Polsce, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii i Ugandzie. Jego cykle „Weather Report” i „Garden of Eden” odbywają obecnie światowe tournee i będą prezentowane w wielu galeriach i muzeach w Europie i za oceanem. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej artysty: www.klotzekstudio.com.
Wystawa fotografii Andrzeja Maciejewskiego „Weather Report”
Wernisaż odbędzie się 20 kwietnia 2012 o godz. 17.00
Wystawa potrwa do końca maja 2012
Galeria PAcamera, Suwałki
Źródło: Galeria PAcamera