szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Ai Weiwei podbija Mediolan porcelanowymi dziełami sztuki

12.04.2012

Magazyn

Kontrowersyjny chiński artysta – Ai Weiwei, tym razem zadziwia swoimi oryginalnymi dziełami sztuki Mediolan. Wystawa rozpoczynająca się 12. kwietnia obejmuje najbardziej znane i cenione dzieła artysty wykonane głównie z porcelany oraz marmuru. Osoby odwiedzające galerię Lisson w Mediolanie mają szansę podziwiać urokliwe prace artysty zarówno wewnątrz galerii, jak i na terenie ogrodu, co niewątpliwie stanowi wspaniałą alternatywę dla wiosennego spaceru.

Ai Weiwei, 'Watermelon' ; Źródło: Lisson Gallery

Ai Weiwei, 'Watermelon’ ; Źródło: Lisson Gallery

Wystawa w większości obejmuje wyroby ceramiczne artysty stworzone podczas rezydencji artystycznej Weiwei’a w Jingdezhen – samym sercu chińskiej produkcji porcelany, w 2006 roku. Pod wpływem wielkiego podziwu dla kunsztu lokalnych rzemieślników zainspirowany artysta zmienił kierunek swoich działań artystycznych i zajął się ceramiką. Wynikiem wspomnianej inspiracji jest, m.in. znana instalacja, na którą składają się miliony porcelanowych ziarenek słonecznika. W posiadanie instalacji ‘Sunflower Seeds’ weszła ostatnimi czasy londyńska Tate Modern gotowa zapłacić za nią horrendalną sumę.

Znaczenie historyczne i kulturalne prac, jak i materiałów używanych do produkcji dzieł przez chińskiego artystę, odgrywa sporę rolę w procesie twórczym artysty. Z reguły, przetwarza  on gotowe już przedmioty poprzez ich adaptację lub częściowe wykorzystanie w swoich aktach artystycznych. Dla odmiany, na wystawę zorganizowaną przez galerię Lisson składają się głównie dzieła w pełni stworzone przez artystę przy użyciu niezbędnych ku temu materiałów: porcelany i marmuru..

Wśród dzieł najbardziej oczekiwanych pojawią się, m.in. ręcznie robione ‘Arbuzy’ z 2006 roku do złudzenia przypominające naturalny owoc. Artysta, tak jak w przypadku ziarenek słonecznika, dążył do pełnej imitacji organicznej formy obiektu. W podobnym tonie są również ceramiczne plamy oleju – ‘Oil Spill’, zdobiące tymczasowo podłogę galerii.  Wśród prac zdobiących ogród galerii pojawią się porcelanowy filar wykonany przez artystę w 2006 roku oraz jedno z nowszych poczynań artystycznych Ai Weiwei’a – marmurowy talerz z 2010 roku.

Wystawa, która rozpoczyna się 12. kwietnia potrwa do 25. maja 2012 roku.

Oprac. Paulina Pajączkowska

Źródło: Lisson Gallery

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.