szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Powrót historycznej kolekcji do Galerii Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta

12.04.2012

Magazyn

Po niemal 20. latach do Pałacu Herbsta powraca historyczna kolekcja malarstwa, która zostanie udostępniona w zaadaptowanych do celów wystawienniczych pomieszczeniach powozowni. W wyniku gruntownego remontu i modernizacji tego zabytkowego budynku, powstały nowoczesne sale ekspozycyjne spełniające współczesne standardy w zakresie prezentacji dzieł sztuki. I w tych nowopowstałych przestrzeniach zaprezentowane zostaną unikatowe zbiory sztuki dawnej znajdujące się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Przestrzeń nowej galerii pozwala na zaprezentowanie tylko części kolekcji malarstwa znajdującego się w zbiorach muzeum. Wystawa przygotowana na otwarcie obejmuje wybrane dzieła sztuki polskiej i europejskiej. Można obejrzeć zarówno obiekty pochodzące ze zbioru Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów (przekazanie zbiorów Miastu Łódź stanowiło przyczynek do powstania muzealnej kolekcji), jak i dzieła zakupione w latach 30. XX wieku przez Gminę Miasta Łodzi oraz gromadzone przez łódzkich fabrykantów, stanowiące o wyjątkowości łódzkiej kolekcji.

Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus; Źródło: Galeria Sztuki Dawnej

Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus; Źródło: Galeria Sztuki Dawnej

 Wśród obiektów prezentowych  na wystawie  znalazły się m.in. zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa Portret matki (1853) – słynne dzieło pędzla Henryka Rodakowskiego, prace Jana Matejki(np. Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III, 1867), Aleksandra Gierymskiego (Brama na starym mieście, 1883), Leona Wyczółkowskiego (m.in. Gra w krokieta, 1895; Rybak, 1896), Stanisława WyspiańskiegoŚpiący Mietek (1904). Nie mogło zabraknąć również prac artystów związanych ze „szkołą monachijską”: Józefa BrandtaMaksymiliana Gierymskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Istotne miejsce w ekspozycji zajmują obrazy Jacka Malczewskiego. Jest wśród nich Intermezzo (1918) – dzieło przekazane do  zbiorów muzeum w 1939 r. przez łódzkiego fabrykanta Karola Rajmunda Eiserta.  Zwracają uwagę także prace Vlastimila Hofmanna  np. Portret Kazimierza Bartoszewicza (1918) podarowany przez portretowanego. Ekspozycję dopełniają  obrazy Olgi Boznańskiej, zakupione od malarki w Paryżu ze środków Funduszu Kultury Narodowej: Portret Eugene´a Gondona (ok. 1925) oraz Portret pianistki Fridy Eissler (ok. 1928). Ważną część wystawy stanowią prace malarzy europejskich. Na szczególną uwagę zasługują portrety będące dziełami artystów ze szkoły weneckiej XV i XVI w. (m. in.  AN Portret doży Michele Steno, 1. poł. XV w.) oraz obrazy, które powstały w XVII – XVIII stuleciu, o tematyce mitologicznej, biblijnej, rodzajowej. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się prace włoskich mistrzów (np. Giuseppe B. Chiari Triumf Wenus, Jacopo Amigoni Rebeka i Izaak przy studni ) oraz malarzy holenderskich (m.in. Cleas C. Moeyaert Jakub rozpaczający nad zakrwawionymi szatami Józefa, Nicolaes Maes Portret mężczyzny w peruce).

Galeria Sztuki Dawnej
Pałac Herbsta, Przędzalniana 72
Otwarcie: 20 kwietnia 2012, g. 18.00

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – niedziela: 12.00 – 19.00

Źródło: Galeria Sztuki Dawnej

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.