szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Magdalena Abakanowicz: „POTNIA THERON”

16.04.2012

Magazyn

Wystawa eksponuje archaiczny pierwiastek twórczości Magdaleny Abakanowicz – jednej z najbardziej znanych i cenionych artystek współczesnych. Metaforyczny tytuł „POTNIA THERON” (dosł. z gr. „Pani nad zwierzętami”) odnosi do przedarchicznych i archaicznych wyobrażeń kultowych, m.in. smukłego, surowego posągu „Nikandry z Naksos” (VII w p.n.e.), który w proporcjach i wyrazie wydaje się bliski figurom wybitnej polskiej rzeźbiarki.

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Ekspozycja monograficzna w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2012 będzie specjalnie dla Galerii przygotowaną prezentacją kontrastujących tematycznie i formalnie (w tym formatowo) prac Magdaleny Abakanowicz – jednej z najbardziej znanych na świecie rzeźbiarek współczesnych. Poza ponad 40 „obiektami” wystawie będzie towarzyszyć wybór materiałów filmowych poświęconych życiu i twórczości wybitnej rzeźbiarki. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie opublikuje jubileuszowy, polsko- angielski, obszerny katalog dzieł Magdaleny Abakanowicz z wyborem zdjęć oraz tekstów poświęconych jej twórczości.

Namysł nad twórczością Magdaleny Abakanowicz, zarazem poddanie się emocjom, emanacji energii obecnej w jej pracach, prowokuje respekt, jakim obdarza się obiekty kultu bądź relikty istot ludzkich i zwierzęcych. Formy wydają się zakorzenione w dwóch skrajnych momentach kultury. Pierwszym jest współczesność, o bardzo silnej perspektywie egzystencjalnej, z całym ładunkiem traum historii ostatnich stu lat, powtarzalnością motywów ekshumacji.

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Drugim pozostaje okres przedarchaiczny, czas powstawania mitów, wykształcania metod wyobrażeniowych, hybrydycznego krzyżowania wątków, nomadycznego nakładania na siebie znaczeń, gdy przedstawienia kultowe wykonywano jeszcze niejednokrotnie z materiałów nietrwałych, jak drewno i tkanina (pieczołowicie przechowywanych w następnych pokoleniach), często o silniejszym oddziaływaniu niż późniejsze, klasyczne formy monumentalne.

Silna obecność Magdaleny Abakanowicz w międzynarodowym obiegu sztuki prowokuje również respekt wobec osobowości samej artystki, docenienie jej wyrazistej postawy, wnoszącej do współczesności osobliwy, jej właściwy zespół wartości. Charyzma, z jaką od lat 60. XX wieku współtworzy obraz kultury, rodzaj majestatyczności, umiejętność wizyjnego łączenia licznych wątków, znajdywania prymarnej energii form i materii, budzi podskórne analogie do działań takich postaci historycznych, jak Aleksander Wielki, Karol Wielki, czy Hildegarda z Bingen, przenosząc jednocześnie do epok przedpatriarchalnych czasów, gdy w licznych miejscach globu siły witalne czerpano z pierwiastka kobiecego.

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Magdalena Abakanowicz, Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Odśrodkowa energia emanuje zarówno z drobnych, kameralnych realizacji Magdaleny Abakanowicz, w tym niewielkich „szkiców” formalnych, konstrukcyjnych zarysów głów, płóciennych masek, jak i ogromnych projektów. Multisylwetowe environments Magdaleny Abakanowicz realizowane są w coraz to liczniejszych miejscach globu, zajmując przestrzenie o konkretnych atutach wizualnych, niejednokrotnie hierarchicznych względem otoczenia, jakby analogicznych do dawnych akropolis, uświęcanych wzniesień, na których stawiano obiekty kultu, m.in. słupy, sylwety zwierząt (jak na Górze Ślęży), czy zespoły świątyń.

Magdalena Abakanowicz, „Potnia Theron”

Wystawa czynna: 6.04.2012 – 27.05.2012

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.