szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Rysunek – przystępny cenowo i atrakcyjny dla kolekcjonerów

16.04.2012

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Rysunek, będący bardziej przystępną cenowo formą sztuki, zyskał ostatnimi laty uznanie w oczach kolekcjonerów. Jako że większość rysunków autorstwa cenionych na rynku artystów nie przekracza ceny 5 tys. dolarów, daje to kolekcjonerom możliwość, aby ulokować swoje pieniądze w dobrej sztuce, nie obciążając zanadto swojego budżetu. Obserwując tendencje rynkowe ostatniego roku, można zauważyć, że pasjonaci coraz chętniej skłaniają się w kierunku współczesnych szkiców – w 2011 roku rysunek współczesny stanowił 19% wszystkich światowych aukcji rysunku.

'H.87' Ariadhitya Pramuhendra; Źródło: pramuhendra.com

'H.87′ Ariadhitya Pramuhendra; Źródło: pramuhendra.com

Zjawisko to wiąże się oczywiście ze wzrostem popularności młodych rysowników pożądanych na rynku sztuki. Skupiając się na artystach przodujących w światowych rankingach, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, wyróżnić można siedmiu z nich. Pod względem najdrożej sprzedanego szkicu, ponownie wygrywa reprezentant Azji – Zhen Xu. Po piętach depcze mu jednak rysownik z Indonezji – Ariadhitya Pramuhendra, który w rankingu najlepiej sprzedanych w rysunków w 2011 roku zajmuje nie tylko drugą pozycję, ale także piątą, szóstą i siódmą stając się najczęściej kupowanym artystą w tej kategorii.

 

Źródło: artprice.com

Najdrożej sprzedany rysunek autorstwa Zhen Xu trafił w ręce nabywcy gotowego przekroczyć próg 5 tys. dolarów. Kolekcjoner zapłacił za dzieło z 2009 roku ‘Characters entering the city’ kwotę  55,160 dolarów. Cena, jaką uzyskała praca czołowego indonezyjskiego rysownika – Ariadhitya Pramuhendra, nie odbiegła jednak daleko od tej najwyższej w rankingu. Praca urodzonego w 1984 roku młodego artysty – ‘H. 87’, została zakupiona podczas aukcji za 51,440 dolarów. Wielkoformatowe rysunki obiecującego artysty odznaczające się perfekcyjną techniką szybko przekonały do siebie największe domy aukcyjne na świecie, a następnie kolekcjonerów chętnych zapłacić za nie setki tysięcy dolarów. Obraz ‘The absent’ został zakupiony na aukcji w Hong Kongu za  41,120 dolarów, obraz ‘Lost in Tiananmen’ powędrował do kolekcjonera z Amsterdamu, który zapłacił za niego 38,580 dolarów, natomiast ‘Lost in NY’ został sprzedany w Hong Kongu za 26,818 dolarów. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek kariery młodego artysty, gdyż ceny jego prac stale wykazują trend wzrostowy.

Wśród pozostałych młodych i dobrze rokujących rysowników znalazł się także niezwykle uzdolniony, 24-letni węgierski artysta Alexandru Bunescu, którego dzieło składające się na kompozycję 32 pasteli (prawdopodobnie największe dzieło, które dotychczas pojawiło się na aukcji) osiągnęło  cenę 50,561 dolarów zapewniając artyście trzecią pozycję w rankingu. Reprezentant Turcji – Erinc Seymen, zadebiutował w 2011 na aukcji sprzedając swoją atramentową pracę ‘Babisko’ za kwotę 24,474 dolarów.

W rankingu pojawili się także trzej amerykanie – Tauba Auerbach, Dan Colen oraz Dash Snow. W każdym z artystów zauważyć można spory potencjał, dzięki któremu prace, które znalazły się w rankingu będą zapewne zaledwie początkiem ich pełnej sukcesów kariery.

Źródło: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Rysunek – przystępny cenowo i atrakcyjny dla kolekcjonerów”

  1. ~Artamar

    Według mnie w artykule zostały źle wpisane ceny za jakie kupiono rysunki. W zestawieniu od Artprice.com kolumna z „Hammer price” zawiera kwoty 5-cio cyfrowe, tymczasem w artykule są zapisywane z przecinkiem.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.