szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Tajemnicze siły chaosu: magiczna wystawa w Musée du Quai Branly

16.04.2012

Magazyn

Żywioł magiczności jest szalenie wdzięcznym wątkiem, często poruszanym pośród dziedzin artystycznych. Tym razem na jego analizę postawiło paryskie Musée du Quai Branly, które otwierając ekspozycję pt. „Mistrzowie Chaosu” skupiło się na aspekcie działania przeciwstawnych sił, które rządzą wszechświatem.

Źródło: Musée du Quai Branly

Źródło: Musée du Quai Branly

Szalona ilość różnego rodzaju międzynarodowych tradycji, wpływa na niekończące się zmagania pomiędzy porządkiem a chaosem. Ta niezwykła walka, to niezbity dowód na to, że potyczki pomiędzy dwoma przeciwstawnymi siłami, są niezbędne do zachowania równowagi wszechświata i jego ciągłości.

Wystawa w Musée du Quai Branly, prezentuje dzieła, które świadczą o kluczowej roli chaosu w wielu kulturach. Jej trzy główne sekcje – Chaos na świecie, Kontrola chaosu oraz Catharsis, odnoszą się m.in. do mitów, opisujących szamańskie rytuały, które tworzone są w celu jego powstrzymania. Trzy wspaniałe części wystawy prowadzą widza do sacrum i profanum i są początkiem odkrywczej podróży w głąb nieznanych nam kultur.

Źródło: Musée du Quai Branly

Źródło: Musée du Quai Branly

W samym sercu tych magicznych wojaży, tkwią postacie nazywane mistrzami chaosu. Są oni orędownikami, negocjatorami, którzy współdziałając z niebezpiecznymi siłami natury, usiłują naprawiać niedoskonałości tego świata. Na ekspozycji zobaczymy więc przedmioty mające odstraszać złe duchy, zapobiegać plagom, chronić dzieci przed złem, a kobiety przed niepłodnością. Widz będzie mógł zapoznać się z tajemniczymi atrybutami wykonanymi z żelaza, kości, krwi oraz innych materiałów pochodzących rodem z koczowniczego świata.

Oprócz przedmiotów towarzyszących starożytnym obrzędom, zobaczyć będzie można dzieła artystów współczesnych, takich jak Pablo Picasso, Joseph Beuys czy Jean-Michel Basquiat, o których mówi się, że czerpali swoje inspiracje ze świata voodoo. Ponadto, wystawę uświetni wiele nowoczesnych instalacji twórców takich jak m.in. Paul McCarthy, Cindy Sherman czy Thomas Hirschhorn. Jak zapewniają organizatorzy ekspozycji, wszystkich obiektów ma być aż 350.

Wystawa prezentująca zarówno dorobek odległych cywilizacji jak i sztukę współczesną, ściśle powiązane ze światem magii i chaosu, potrwa od 11 kwietnia do 29 lipca 2012 roku.

Źródło: Musée du Quai Branly

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

 

 

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.