szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odszedł Thomas Kinkade. „Król kiczu” czy „malarz światła?”

18.04.2012

Świat: wydarzenia

Twórczość Thomasa Kinkade dla wielu amerykanów była synonimem kiczu. Kolorowe, iddyliczne obrazy, pełne jasnych barw, kwitnących kwiatów i uroczych zwierzątek to jego znak rozpoznawczy. Krytycy niejednokrotnie łapali się za głowę, zaś część społeczeństwa USA tonęła w zachwytach. W czym tkwił niezwykły artystyczny fenomen Kinkade?

Źródło: www.thomaskinkade.com

Źródło: www.thomaskinkade.com

Artysta zmarł w niedzielę, w wieku 54 lat. Pozostawił po sobie ponad 1000 obrazów, a wszystkie tęczowe, jasne i cukierkowe. Malował głównie sielskie pejzaże, na których widz może podziwiać miniaturowe wiejskie chatki, czarowne kościółki, kamienne mostki, rozkwiecone ogrody, a nawet sławne postaci z kultowych bajek Disneya.

Za swoją kiczowatą wizję świata, artysta zbierał fatalne recenzje krytyków, jednak jego oddani wielbiciele tłumaczyli, że obrazy, które wzbudzają w nich ciepłe, pozytywne emocje zawsze będą najlepsze. I rzeczywiście, twórczość Kinkade, nigdy nie była mroczna czy niepokojąca i mimo, że wielu nazywa ją bezguściem, nie może kojarzyć się smutno i źle.

Źródło: www.thomaskinkade.com

Źródło: www.thomaskinkade.com

Kinkade rozmiłował się w stylistyce „Americana”, która jest niczym innym, jak pewnego rodzaju hołdem oddawanym Stanom Zjednocznym – gloryfikuje ich dorobek, historię oraz oddaje cześć amerykańskiej kulturze. Wielu mieszkańców USA, zwłaszcza tych z południowej części kraju, pochwala tego rodzaju postawę, tłumacząc ją głębokim patriotyzmem i dumą ze swojego pochodzenia.

Zmarły artysta mówił o sobie „malarz światła”. Swój przydomek tłumaczył misją, jaką niosły ze sobą jego dzieła. Na swojej stronie napisał, iż zawsze pragnął na nich przedstawiać tylko to, co najjaśniejsze i najpiękniejsze. Uważał, że warto malować w sposób zrozumiały i dostępny dla każdego odbiorcy.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.