szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Afera rasistowska w Szwecji wywołana kontrowersyjną wystawą – rasizm czy sztuka?

19.04.2012

Magazyn

Muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie było zmuszone zamknąć we wtorek placówkę, po tym, jak otrzymało anonimową informację o rzekomym podłożeniu bomby. Zamach na muzeum łączy się z kontrowersyjną wystawą poruszającą drażliwe stereotypy rasowe, której początek miał miejsce zaledwie dwa dni wcześniej. Oburzenie zostało spotęgowane przez udział w wydarzeniu szwedzkiej minister kultury.

Lena Adelsohn Lilj podczas krojenia tortu w kształcie czarnoskórej kobiety

Podczas akcji interwencyjnej w muzeum nie znaleziono jednak żadnego ładunku wybuchowego. Nie wiadomo także kto stoi za fikcyjnym zamachem bombowym oraz jakie podłoże miał zamach.

Nieoficjalnym powodem zamachu była wystawa Makode Linde – artysty o afrykańskich korzeniach, znanego z tworzenia prac nawiązujących do problemów w Afryce. Artysta tworząc instalację w postaci ciasta w kształcie korpusu czarnoskórej kobiety, pragnął zwrócić uwagę na poważny problem z jakim borykają się od lat Afrykańskie kobiety, a mianowicie ich brutalne obrzezanie. Wydźwięk wystawy spotkał się jednak z krytyką społeczeństwa szwedzkiego, które dostrzegło w instalacji głównie pochwałę rasizmu oraz powielanie wszechobecnych stereotypów. Na nic zdają się próby wyjaśniania przez artystę, który chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem okaleczania kobiet w Afryce.

[vsw id=”Tdx4QXMZtmQ” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Co więcej, oburzenie szwedzkiego społeczeństwa i zarazem serię oskarżeń o rasizm spotęgował fakt, iż to właśnie szwedzka minister kultury przecięła tort nożem w ramach 75. rocznicy Szwedzkiej Federacji Artystów. Działająca w dobrej wierze minister Lena Adelsohn Liljeroth, chciała poprzez swój gest sprowokować społeczeństwo do myślenia. Jednak akt przecinania czekoladowego ciała afrykańskiej kobiety, która przy każdym ruchu noża wydawała z siebie przeraźliwe okrzyki zniesmaczył naród szwedzki, który oskarżył minister o branie udziału w rasistowskim spektaklu. Na domiar złego wydarzeniu towarzyszyły wyjątkowo dobre nastroje uczestników, co być przyczyniło się do jego negatywnego odbioru przez społeczeństwo.

Efektem nieudanej prowokacji jest żądanie natychmiastowej dymisji, wysunięte przez organizację walczącą o prawa czarnoskórych w Szwecji.

Poniżej akt przecięcia tortu w kształcie ciała czarnoskórej kobiety przez szwedzką minister kultury.

Źródło: telegraph.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.