szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rzeźba Gudmara Olovsona w Warszawie

19.04.2012

Magazyn

Dn. 16. kwietnia 2012 r. w Szpitalu Medicover w warszawskim Wilanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby Gudmara Olovsona, wybitnego szwedzkiego artysty. Wśród gości znaleźli się m.in. Ambasador Szwecji w Polsce, Staffan Herrström, przedstawiciele Sejmu RP, ministerstw i władz lokalnych, a także osobistości ze świata kultury i sztuki. W uroczystości wziął również udział właściciel Medicover Group, Jonas af Jochnick, oraz CEO Group, Fredrik Ragmark. Odsłonięta rzeźba przedstawia nowonarodzone dziecko.

„Rzeźba przedstawia nowonarodzone dziecko, symbolizuje nowe życie, jego początek. To dla mnie bardzo ważne, że moja rzeźba stanęła właśnie tutaj – w szpitalu Medicover, miejscu w którym na świat przychodzą dzieci, w którym opieka, troska i bezpieczeństwo stanowią najwyższe wartości” – powiedział podczas uroczystości Gudmar Olovson.

Gudmar Olovson urodził się w Boden (Szwecja). Dorastał w Sztokholmie, gdzie kształcił się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ojciec artysty był chirurgiem, zaś matka zajmowała się malarstwem. W roku 1960 Gudmar Olovson przybył do Francji – tam skoncentrował się na rzeźbiarstwie. Wtedy też jego prace zaczęły pojawiać się na wielu znaczących wystawach, m.in. w Paryżu, Sztokholmie i Nowym Jorku. Jego prace znajdują się zarówno w kolekcjach prywatnych, jak i w instytucjach użyteczności publicznej oraz w renomowanych galeriach i muzeach europejskich i amerykańskich. Zbiór jego szkiców oglądać można w Narodowym Muzeum Sztuki w Sztokholmie.

Wśród jego licznych, rozpoznawalnych prac znajdują się popiersie papieża Jana Pawła II, księcia Karola i księżnej Diany a także Charlesa de Gaulle’a i Georgesa Pompidou. W swoich pracach Gudmar Olovson przedstawiał również Ingrid Bergman, Jacoba Wallenberga, Petera Wallenberga i Philippe’a de Rothschilda. Dzieła Gudmara Olovsona honorowano licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Jego prace wystawiano w Paryżu, w roku 2007 w La Monnaie urządzono jego retrospektywę. W roku 2008 w Falsterbo (Szwecja) otwarto galerię prac Gudmara Olovsona w Muzeum Plenerowym Falsterbonäsets. Więcej informacji o artyście zamieszczono na stronie internetowej www.gudmar.net.

 Źródło: Szpital Medicover

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.