szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

„Only a game?”- wystawa poświęcona historii europejskiej piłki nożnej we Wrocławiu!

20.04.2012

Magazyn

„Only a game?” to wystawa poświęcona historii europejskiej piłki nożnej. Ekspozycja jest własnością UEFA i obejmuje zarówno szereg rzeczowych pamiątek i eksponatów, jak również historycznych nagrań wideo i prezentacji. Całość przedstawiana jest w nowoczesnej, multimedialnej formie.

Pierwotna wersja Wystawy „Only a game?” została stworzona w 2007 r. przez UEFA. Dotychczas wystawa odbywała się w Brukseli od maja do sierpnia 2007 r., w Liverpoolu od października 2008 r. do kwietnia 2009 r., w Stambule od stycznia do kwietnia 2010 r. Od stycznia 2011 wystawa była prezentowana w Turku w Finlandii i ze względu na duże zainteresowanie pierwotnie planowany okres ekspozycji został przedłużony do kwietnia 2012 r.

Ekspozycja we Wrocławiu będzie obejmować ponad 100 przedmiotów związanych z piłką nożną w Europie, w tym miedzy innymi udostępnione przez Narodowe Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze oryginalne podpisane koszulki wraz z ciekawostkami dotyczącymi między innymi takich piłkarzy jak:
–    Wayne Rooney (najmłodszy strzelec bramki na UEFA EURO 2004 oraz najmłodszy strzelec angielskiej Premier League);
–    „Cesc” Fàbregas (Arsenal FC);
–    Sir Bobby Charlton (Manchester United);
–    „Kaká” (AC Milan) (dołączona historia jego pseudonimu);
–    Cacau Match (wyjaśnienie dlaczego nazywany jest Helmutem);
–    Emanuel Biancucchi (kuzun Leo Messiego z indiańskimi korzeniami);
–    Sven Bender and Lars Bender (bliźniacy reprezentujący barwy Niemiec);
–    Steven Gerrard (Liverpool FC);
–    Iker Casillas (koszulka reprezentacji Hiszpanii z UEFA EURO 2008)
–    Leo Messi (FC Barcelona) i Cristiano Ronaldo (Real Madryt) – dwóch wielkich rywali, gwiazdy El Classico, tj. pojedynku dwóch najlepszych hiszpańskich zespołów, nazywanym również „derbami Europy”. Oba podpisy porównane i skomentowane w zabawny sposób przez grafologa;
–    Lilian Thuram (FC Barcelona);
–    Ryan Babel;
–    David Beckham;
–    Petr Czech;
–    Zinedine Zidane;

Na wystawie będzie można również zobaczyć podpisane koszulki Robetra Lewandowskiego, Kuby Błaszczykowskiego i Łukasza Piszczka oraz przekazane przez Firmę Nike oryginalne koszulki reprezentacji Polski.

Odwiedzający będą mogli obejrzeć podpisane rękawice „Pepe Reina”, syna równie słynnego bramkarza – Miguela Reina, buty Arne Friedricha – niemieckiego piłkarza, do którego należy rekord liczby kolejnych meczów bez strzelenia gola – 76, Tactics Board z meczu Belgia vs. Francja i wiele innych eksponatów.

Poza tym dostępne będą: biblioteka (5 wielkich zdjęć na płótnie, komputery, książki, magazyny i gry planszowe), kącik gier (mini boisko piłkarskie, gra telewizyjna X-BOX), galeria portretów, gry interaktywne i quizy, sala kinowa, ściana wideo z kilkunastoma plazmowymi telewizorami i systemem nagłośnienia.

Ponadto w części wystawy we Wrocławiu zostanie zaaranżowana galeria poświęcona piłce nożnej w stolicy Dolnego Śląska. Zobaczymy sylwetki  dziewcząt i chłopców trenujących we wrocławskich klubach oraz wybrane postaci z WKS Śląska Wrocław. WKS przekazał również piłki i koszulki z podpisami piłkarzy Śląska.

Specjalna gablota zostanie poświęcona przygotowaniom naszego miasta do organizacji UEFA EURO 2012™. Znajdą się tam pamiątki z okresu budowy stadionu, kampanii promocyjnych oraz pierwszych imprez organizowanych na nowym Stadionie Miejskim.

W trakcie trwania wystawy i Mistrzostw zostanie zorganizowana konferencja przeciwko rasizmowi. Głównym gościem będzie Lilian Thuram – były francuski obrońca, który ostatnio grał w FC Barcelona. Zaproszeni zostaną goście z Polski i zagranicy.

Na wystawę zapraszają: Miasto Wrocław, UEFA i Muzeum Współczesne Wrocław.
Okres ekspozycji: 28 kwietnia 2012 r. – 2 lipca 2012 r.
Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a

Źródło: Muzeum Współczesne Wrocław

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.