szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Anthony McCall i projekt w Hamburger Bahnhof

20.04.2012

Magazyn

Po raz pierwszy twórczość nowojorskiego artysty – Anthony’ego McCalla, zostanie zaprezentowana w berlińskim muzeum. Unikatowe projekcje artysty tworzone od 1970 roku balansują na granicy kina, rzeźby oraz rysunku – animowane linie wyświetlane są w ciemnym pokoju wypełnionym zamglonym światłem. Widzowie, biorący czynny udział w spektaklu, mogą wkroczyć w strumień światła stając się jednocześnie jego integralną częścią.

Anthony McCall, 'Between you and I horizontal'; Źródło: mccallinberlin.de

Anthony McCall, 'Between you and I horizontal'; Źródło: mccallinberlin.de

Prace, które pojawią się podczas wystawy w Hamburger Bahnhof, to twórczość poczyniona przez artystę po 2003 roku, po jego 20-letniej przerwie. Twórczość wcześniejsza artysty zostanie zaprezentowana w formie filmu, natomiast tę najnowszą podziwiać będzie można w formie złożonych projekcji cyfrowych możliwych do zrealizowania jedynie za pomocą zaawansowanych technik komputerowych.

Anthony McCall, 'Meeting you half way'; Źródło: Hamburger Bahnhof

Poziome dzieła McCalla zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w towarzystwie swoich bardziej współczesnych, pionowych form. Widz przekraczający próg muzeum będzie więc miał niepowtarzalną szansę ku temu, aby stać się integralną częścią ruchomej ekspozycji.

Anthony McCall po raz pierwszy zasłynął w 1970 roku kiedy świat ujrzał jego wyjątkowe instalacje świetlne. Z biegiem lat jego charakterystyczny styl – animowane białe linie na czarnym tle, wyświetlane w lekko zamglonym pokoju dające wrażenie dwuwymiarowości i namacalności  – przysporzył mu fanów na całym świecie. Mimo, że McCall wycofał się z życia artystycznego na całe 20 lat, początek 2000 roku przyniósł kolejny rozkwit jego twórczości. Dzięki nowoczesnym technikom komputerowym artysta przeformułował swoje dzieła świetlne uzyskując jeszcze lepsze efekty – bawi się światłem w urokliwy sposób. Artysta znany jest z udostępniania swoich dzieł widzom, którzy przy użyciu swojego ciała mają szansę bezpośrednio oddziaływać na instalację.

Fascynująca wystawa nowojorskiego artysty rusza dzisiaj (20.04.2012) oraz potrwa do 12. sierpnia.

Źródło: Hamburger Bahnhof

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.