szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dzieło skradzione niegdyś przez niemieckich okupantów, wraca do właścicieli

20.04.2012

Magazyn

"Chrystus dźwigający krzyż", Źródło: Christie's

"Chrystus dźwigający krzyż", Źródło: Christie's

Słynny obraz, skradziony podczas II wojny światowej przez nazistów z jednej z paryskich rezydencji, po 70 latach wrócił do swoich właścicieli.

Dzieło pt. „Chrystus dźwigający krzyż” zostało namalowane przez włoskiego artystę Girolamo di Romano, znanego również jako Romanino, około 1538 roku. W roku 1914, pewien zamożny Żyd, Frederico Gentili, nabył obraz na aukcji. 27 lat później, hitlerowscy okupanci wykradli drogocenną pracę ze zbioru kolekcjonera podczas jednego z przyjęć odbywających się w Paryżu, po czym sprzedali ją na nielegalnej aukcji.

W ubiegłym roku dzieło niespodziewanie znalazło się Tallahasee na Florydzie, podczas jednej z wymian dzieł sztuki z muzeum we Włoszech. Wówczas amerykański rząd otrzymał informację, iż praca wiele lat temu została skradziona i dopiero wtedy sąd postanowił ustalić jego prawnych właścicieli.

Dwa dni temu podpisane zostały papiery, świadczące o przynależności obrazu do rodziny Gentili. Wnuk Frederica Gentili di Giuseppe, w ceremonii zwrotu uczestniczył telefonicznie. Był niezwykle wdzięczny amerykańskim władzom, zwłaszcza, że jak przyznał, jego rodzina od lat stara się odzyskać wiele cennych dzieł sztuki skonfiskowanych niegdyś przez nazistów. Prawnik zaprzyjaźniony z rodziną potwierdza, iż w samej Francji istnieje około 55 obrazów wartych ponad 100.000 dolarów, które powinny wrócić do domu Gentilich.

Teraz słynny obraz Romanino zostanie wystawiany na nowojorskiej aukcji domu Christie’s w dniu 6 czerwca. Jak komentuje Salem Gentili, jest to jedyny sposób, aby w sprawiedliwy sposób móc podzielić wartość dzieła wśród sześciu spadkobierców majątku. Wartość obrazu szacuje się na ponad 3 miliony dolarów.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.