szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Rozmowy o braku” we wrocławskim Muzeum Współczesnym

20.04.2012

Magazyn

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza  na intrygujący cykl wydarzeń zatytułowany „ROZMOWY O BRAKU… Bez(do)Mnie”, który odbędzie się w dniach 11.05–28.05 2012.

Brak najczęściej ma swój początek w kulturze, w ukształtowanych w dyskursie wyobrażeniach na temat tego, co to znaczy być prawdziwym, zdrowym, spełnionym, normalnym… właściwym. To, czego nam nie starcza, te obszary jednostkowego i społecznego życia, w których zawodzimy może, ale nie musi, stać się przyczyną dyskomfortu, uczucia gorszości, nieadekwatności oraz wybrakowania.

Źródło: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Źródło: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Bezdomność to stan, który najczęściej przeszkadza samym bezdomnym, a oni zazwyczaj są pozbawieni prawa głosu w dyskusjach ich dotyczących. Jednak „domność” nie jest jedyną „ułomnością”, uwidaczniającą się w tym kontekście, ponieważ posługując się stereotypowym myśleniem przypisujemy wiele cech negatywnych osobom bezdomnym. „Domność” to cała siatka poplątanych społecznych znaczeń, winności, sprawności, zobowiązań, oczekiwań. Wobec nich nieposiadanie dosłownej przestrzeni do zamieszkania jest tylko jednym, choć bardzo ważnym i dotkliwe doświadczanym, elementem szerszej układanki. Czy można wyjść z bezdomności? Jak to się robi? Co/kto w tym pomaga? Czy sztuka oraz twórcza aktywność tę „domność” jakoś rewitalizują? Tym i innym pytaniom poświęconych będzie kilka majowych spotkań w Muzeum Współczesnym Wrocław.  Porozmawiamy o braku, o braku „domności”.

 PROGRAM:

 Wystawa „Bez(do)Mnie”, Woliery, Poziom 5

wernisaż: 11.05.12, godz. 19

11.05–28.05

 Wystawa jest efektem wspólnych działań studentów z architektonicznego koła naukowego, młodych animatorów kultury z wrocławskiego Studium Pomaturalnego (tzw. SKIBy) oraz osób bezdomnych pozostających pod opieką Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Młodzież w marcu i kwietniu pracowała razem nad projektem wystawy, w ramach której przedstawiona zostanie mieszkalna (nie)rzeczywistość osób bezdomnych, oraz propozycje rozwiązania niektórych z ich problemów za sprawą nowatorskiej technologii wykorzystania niedrogiego papieru w architekturze i wzornictwie użytkowym.

 Wydarzenie ma charakter społecznego działania, w którym rozmowa, dialog społeczny, jest jednym z podstawowych narzędzi. Bezdomni są równoważnymi partnerami, a ich zdanie na temat przygotowywanych projektów, jest kluczowe. Bardzo istotny jest również praktyczny aspekt tego projektu. Włączenie osób pozostających „bez dachu nad głową” do tego typu działań ma wymiar terapeutyczny, animujący i potencjalnie resocjalizujący.

 23.05, godz. 18

„INSTANT HOME – architektura bezdomnych” / projektowanie dla bezdomnych

wykład i prezentacja

Jurek Łątka – doktorant Politechniki Wrocławskiej – przedstawi przykłady własnych oraz międzynarodowych projektów z zakresu architektury i designu, których celem jest wsparcie osób bezdomnych. Od rozwiązań najprostszych polegających na zaadoptowaniu przestrzeni publicznej po bardziej złożone struktury architektoniczne.

 25.05, godz. 20.30

Audiowizualne opowiadanie „Brazylia”

pokaz filmu

Film autorstwa artystycznego kolektywu „MIASTOSPÓŁKA” jest surrealistyczną powiastką o wyobcowaniu i wykluczeniu. Opowiada on o świecie, którego nie ma, ale który może się stać oraz o ciągłym uczuciu braku przynależności do miejsca, w którym się (nie)mieszka. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami opowieści: Malinowskim i Kowalskim.

 28.05, godz. 18

Rozmowa o wychodzeniu z bezdomności…

debata

Łukasz Michoń i Iwona Morozow poprowadzą rozmowę z Dariuszem Dobrowolskim (kierownikiem schroniska Św. Brata Alberta we Wrocławiu i reżyserem filmów o bezdomności realizowanych przez grupę filmową Cinema Albert Production działających przy Schronisku) i Wiesławem Pietrzakiem (aktorem, poetą, cukiernikiem, kucharzem, usamodzielnionym podopiecznym schroniska, członkiem grupy Cinema Albert Production). Rozmowa dotyczyć będzie wyjątkowej terapii za pomocą filmu wspomagającej proces wychodzenia z bezdomności. Prowadzący postarają się zrekonstruować wyjątkowość tej terapii wychodząc z dwóch punktów widzenia: reżysera/kierownika schroniska oraz aktora/usamodzielnionego bezdomnego. Rozmowa będzie zilustrowana kluczowymi fragmentami filmów zrealizowanych przez Cinema Albert Production.

Źródło: Muzeum Współczesne we Wrocławiu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.