szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Dyrektor włoskiego muzeum spalił dwa obrazy

23.04.2012

Magazyn

Kilka dniu temu dyrektor Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, zdecydował się nie niezwykłą i budzącą szereg kontrowersji formę protestu przeciwko kryzysowi – pod koniec zeszłego tygodnia ostentacyjnie spalił dwa obrazy.

Kierownik placówki muzealnej, Antonio Manfredi, wystąpił przeciwko zmniejszaniu państwowych dotacji, jakie dotychczas otrzymywała jego licząca około 1000 eksponatów instytucja. Mężczyzna zagroził, że dzieła będą palone dopóty, dopóki opinia publiczna nie zainteresuje się problemami, z którymi boryka się włoskie muzeum, zaś swój protest określił mianem „Art War”. Do manifestacji przyłączyli się artyści: walijski rzeźbiarz John Brown własnoręcznie podpalił swoje dzieło.

Dyrektor Casoria Contemporary Art Museum, znany jest przede wszystkim ze swoich wcześniejszych, równie prowokacyjnych działań. Kiedy w roku 2008, na ulicach Neapolu zastrzelono sześciu afrykańskich imigrantów, Antonio Manfredi postanowił zorganizować ekspozycję pt. „AfryCAM”. Wystawa dotyczyła problemu handlu w Neapolu, który całkowicie zdominowała tamtejsza mafia. Innym przedsięwzięciem, jakie wywołało gniew gangsterów, był projekt pt. „CAMorra”, poprzez który jawnie oskarżał ich o włamania na teren jego placówki.

Rezolutny Włoch zapowiedział, że będzie palić trzy obrazy tygodniowo. Uważa, że nie do pomyślenia jest, ażeby artyści, którzy wystawiają swoje dzieła w jego muzeum, musieli wspierać placówkę finansowo. Jednocześnie podkreśla, że nie jest to rodzaj politycznego performance’u, ale głośne wołanie o pomoc dla włoskiego dorobku kulturowego. 

 Nie wiadomo jak państwo zareaguje na ostentacyjne monity Manfrediego. Niestety, może się okazać, że będzie to walka z wiatrakami. Od momentu gdy Włochy znalazły się w zapaści finansowej, ostrym cięciom poddano dotacje dla placówek wystawienniczych oraz te, przeznaczone na konserwację zabytków. Według zagranicznych mediów, jedna z najważniejszych włoskich galerii, Maxxi Museum of Contemporary Art, utraciła niemal 50 % swoich funduszy, nie wspominając o niszczejących zabytkach kultury starożytnej.

[vsw id=”jHj1ChIb9X8&feature” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Źródło: BBC

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Dyrektor włoskiego muzeum spalił dwa obrazy”

  1. carline

    Fajnie, że są ludzie, którzy lubią dzielić się na forum swoimi doświadczeniami. Wymiana myśli to w dzisiejszych czasach bardzo cenna umiejętność.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.