szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Festiwal sztuki „Luminaria” w San Antonio

25.04.2012

Magazyn

Wielkimi krokami zbliża się kilkugodzinny nocny festiwal sztuki pt. Luminaria, który co roku organizowany jest w San Antonio w Teksasie. Wydarzeniu towarzyszy hasło „arts come to light”, które sugeruje, że sztuka w końcu „wyjdzie na jaw”.

Źródło: luminariasa.org

Źródło: luminariasa.org

San Antonio jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Teksasie. Jak się okazuje, zawitać w nim warto zwłaszcza wiosną, kiedy to zamienia się w artystyczną mekkę, przepełnioną wydarzeniami z różnego rodzaju dziedzin sztuki. Wśród wielu atrakcji można odnaleźć wystawy, projekty wizualne, instalacje, koncerty, pokazy, prezentacje, wykłady a nawet rozsmakować się nietuzinkowych popisach kulinarnych.

W tym roku festiwal został przeniesiony z 10 marca 2012 na 5 maja, ze względu na złe warunki pogodowe. Z wyjątkiem niewielkiej liczby artystów, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu ze względu na wcześniej ustalone zobowiązania, większość potwierdziła swoją obecność.

Źródło: luminariasa.org

Źródło: luminariasa.org

Ceremonia otwarcia odbędzie się przy Instituto Cultural de México. Po raz pierwszy w historii uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z opcji Luminaria Live, czyli interaktywnego przewodnika, który przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, poprowadzi widzów poprzez szereg wydarzeń artystycznych, zaplanowanych pomiędzy godziną 17:30 a 1:00.

Luminaria jest wydarzeniem bezpłatnym, które prezentuje wszelkie formy sztuki, zarówno w plenerze jak i we wnętrzach instytucji publicznych. Celem festiwalu jest przede wszystkim propagowanie dóbr kultury San Antonio wśród jego mieszkańców i turystów. Każda z jego corocznych edycji jest możliwa dzięki hojności artystów, organizacji o profilu artystycznym, fundacji, wolontariuszy, a także darowizn publicznych i prywatnych.

Zeszłoroczna odsłona festiwalu zgromadziła aż 300 tysiące osób. Jak mówi Richard Rosen, Dyrektor Artystycznyt Luminaria, liczba ta co roku wzrasta. Organizatorzy liczą zatem na rekordową liczbę uczestników wydarzenia, zwłaszcza, że w tym roku mija jego 5-lecie.

Sam zamysł festiwalu jest adaptacją konceptu paryskich „Białych Nocy”, które miały propagować sztukę współczesną wśród przestrzeni publicznej. Przewodnim jego hasłem była „sztuka dla mas”, jakie nawiązywało do powierzenia sztuki w ręce ludu i rozpoczęcia inspirującego dialogu, dotyczącego wpływu dziedzin artystycznych na społeczeństwo. Więcej o amerykańskiej wersji przedsięwzięcia można przeczytać tutaj.

Źródło:  luminariasa.org

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.