Wielkimi krokami zbliża się kilkugodzinny nocny festiwal sztuki pt. Luminaria, który co roku organizowany jest w San Antonio w Teksasie. Wydarzeniu towarzyszy hasło „arts come to light”, które sugeruje, że sztuka w końcu „wyjdzie na jaw”.
San Antonio jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Teksasie. Jak się okazuje, zawitać w nim warto zwłaszcza wiosną, kiedy to zamienia się w artystyczną mekkę, przepełnioną wydarzeniami z różnego rodzaju dziedzin sztuki. Wśród wielu atrakcji można odnaleźć wystawy, projekty wizualne, instalacje, koncerty, pokazy, prezentacje, wykłady a nawet rozsmakować się nietuzinkowych popisach kulinarnych.
W tym roku festiwal został przeniesiony z 10 marca 2012 na 5 maja, ze względu na złe warunki pogodowe. Z wyjątkiem niewielkiej liczby artystów, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu ze względu na wcześniej ustalone zobowiązania, większość potwierdziła swoją obecność.
Ceremonia otwarcia odbędzie się przy Instituto Cultural de México. Po raz pierwszy w historii uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z opcji Luminaria Live, czyli interaktywnego przewodnika, który przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, poprowadzi widzów poprzez szereg wydarzeń artystycznych, zaplanowanych pomiędzy godziną 17:30 a 1:00.
Luminaria jest wydarzeniem bezpłatnym, które prezentuje wszelkie formy sztuki, zarówno w plenerze jak i we wnętrzach instytucji publicznych. Celem festiwalu jest przede wszystkim propagowanie dóbr kultury San Antonio wśród jego mieszkańców i turystów. Każda z jego corocznych edycji jest możliwa dzięki hojności artystów, organizacji o profilu artystycznym, fundacji, wolontariuszy, a także darowizn publicznych i prywatnych.
Zeszłoroczna odsłona festiwalu zgromadziła aż 300 tysiące osób. Jak mówi Richard Rosen, Dyrektor Artystycznyt Luminaria, liczba ta co roku wzrasta. Organizatorzy liczą zatem na rekordową liczbę uczestników wydarzenia, zwłaszcza, że w tym roku mija jego 5-lecie.
Sam zamysł festiwalu jest adaptacją konceptu paryskich „Białych Nocy”, które miały propagować sztukę współczesną wśród przestrzeni publicznej. Przewodnim jego hasłem była „sztuka dla mas”, jakie nawiązywało do powierzenia sztuki w ręce ludu i rozpoczęcia inspirującego dialogu, dotyczącego wpływu dziedzin artystycznych na społeczeństwo. Więcej o amerykańskiej wersji przedsięwzięcia można przeczytać tutaj.
Źródło: luminariasa.org
Oprac. Olga Pisklewicz
Portal Rynek-Sztuki.pl