szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Oni dają „Gwarancje na Kulturę”

25.04.2012

Magazyn

Sklep rynekisztuka

„Gwarancje kultury” to nagrody przyznawane przez TVP Kultura osobom szczególnie zasłużonym w promowanie kultury, lub twórcom najciekawszych dzieł artystycznych danego roku. Uroczystość, którą uświetnił występ Mary Komasy z zespołem odbyła się we wtorek 24 kwietnia w Studiu 1 Telewizji Polskiej.

Nagrody zostały wręczone już po raz siódmy, a TVP Kultura transmitowała wydarzenie na swojej antenie.  W tym roku laureatami zostali m.in. Danuta Wałęsa, Andrzej Stasiuk i Anda Rottenberg. Książka Danuty Wałęsy pt. „Marzenia i tajemnice” została wyróżniona nagrodą specjalną „Supergwarancja Kultury Wydarzenie Roku”. Głośne dzieło Pani Prezydentowej rzuciło nowe światło na kluczowe wydarzenia w historii Polski, a także na znaczenie kobiet w życiu publicznym.

W kategorii Literatura „Gwarancją Kultury” nagrodzony został zbór opowiadań „Grochów” autorstwa Andrzeja Stasiuka, zaś w kategorii Film doceniony została „Kołysankę z Phnom Penh” autorstwa reżysera i producenta Pawła Kloca.

„Gwarancja Kultury” w kategorii Muzyka przypadła duetowi Ballady i Romanse, który tworzą siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie za inspirowany m.in. twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”. Jeżeli zaś chodzi zaś o muzykę klasyczną, doceniony został znakomity album Aleksandry Kurzak „Gioia!”  nagrany po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznejnej świecie.

Adaptacja „Braci Karamazow” w Teatrze Provisorium w Lublinie w reżyserii Janusza Opryńskiego została wyróżniona „Gwarancją” w kategorii „Teatr”,  a w kategorii Sztuki wizualne  nagrodę odebrała kuratorka wielu wystaw Anda Rottenberg  za berlińską ekspozycję „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” – pierwszą wystawę obrazującą historię tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

W tym roku organizatorzy postanowili nagrodzić twórców w dwóch nowych kategoriach. „Menadżer kultury” to wyróżnienie  dla animatorów kultury, osób szczególnie zasłużonych w promocję kultury oraz artystów; a pozostających często w cieniu wielkich nazwisk. Nagrodą wyróżniony został Artur Rojek, twórca OFF Festivalu w Katowicach. Organizowane przez niego wspólnie z polskim radiem wydarzenie muzyczne od lat służy m.in. promocji nowych znakomitych zespołów na scenie muzycznej.

Twórcy Projektu Warszawiak w uznaniu za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego internetu roku 2011: teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka”, zostali uznani zwycięzcami w kategorii Wydarzenie w sieci.
Nagrodę odebrali Łukasz Garlicki oraz twórcy teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” – Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki.

Opracowanie Katarzyna Brdak

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.