szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

28 kwietnia: Dzień Wolnej Sztuki 2012

26.04.2012

Magazyn

Źródło: Dzień Wolnej Sztuki

Źródło: Dzień Wolnej Sztuki

Już za dwa dni, bo 28 kwietnia, rozpocznie się Slow Art Day, czyli Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku, w przedsięwzięciu weźmie udział 80 centrów wystawienniczych na całym świecie, w tym również kilkanaście polskich placówek. Na czym polega idea całej akcji? Chodzi przede wszystkim o spokojne rozkoszowanie się sztuką.

Jak wykazują analizy, przeciętny widz spędza jedynie 8 sekund na kontemplowaniu konkretnego dzieła sztuki. W zasadzie trudno to nazwać kontemplacją, bo przecież tak krótka chwila nie może wystarczyć nam na rzeczywiste zrozumienie jakiegokolwiek artystycznego przekazu.

Idąc do muzeum, powinniśmy przestawić swój tryb; przestać się spieszyć, otworzyć szerzej oczy i dać się wciągnąć w niezwykły, równoległy świat sztuki. Wystawy to nie miejsce na błyskawiczne maratony, po których będziemy czuć się zmęczeni i sfrustrowani. Zamieńmy je więc w miły spacer, pełen refleksji i zadumy.

Dzień Wolnej Sztuki serdecznie nas do tego zachęca. To właśnie wtedy odwiedzając muzeum, obejrzymy pięć specjalnie przygotowanych na tę okazję obiektów. Stając przed każdym z nich, będziemy mieć czas na zastanowienie się nad jego wymową, przekonanie się, jakie wzbudza w nas emocje oraz czy podobny rodzaj sztuki przypada nam do gustu, czy też oscyluje na zupełnie innych orbitach estetyki.

Jeśli więc dotychczas byliśmy muzealnymi maratończykami, skorzystajmy z okazji i zajrzyjmy 28 kwietnia do najbliższej placówki, która bierze udział w akcji. W tym roku będą to: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz sześć oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmach Główny – Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku, Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Pałac Biskupa Erazma Ciołka oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich – Galeria Sztuki Starożytnej.

Dodatkowo przy każdym wystawionym dziele zastaniemy osobę, która pomoże zmotywować nas do samodzielnego myślenia i podjęcia dialogu ze swoją własną wrażliwością. Możemy być wiec pewni, że trafimy na przewodnika, który zasypie nas lawiną suchych informacjami pełną nazwisk i dat. Dzięki temu łatwiej nam będzie pojąć, że możemy podziwiać sztukę nie posiadając specjalistycznej wiedzy z zakresu historii sztuki, a jedynie szeroko otwierając nasze umysł i duszę.

Źródło: Dzień Wolnej Sztuki

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.