szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Siedziba kijowskiego rządu: oryginalne dzieła podmieniono na falsyfikaty

30.04.2012

Magazyn

Jak podały ukraińskie media, niemalże z pod rządowego nosa, skradziono dwa wartościowe obrazy, które zdobiły wnętrza siedziby władz w Kijowie. Okazało się, że dzieła zostały zastąpione falsyfikatami.

Ten złodziejski proceder wydaje się być właściwie niemożliwy do zrealizowania – kijowski budynek rządowy, jest jedną z najlepiej strzeżonych placówek w kraju. To jednak nie przeszkodziło rabusiom w podmienieniu dwóch cennych obrazów na fałszywki.

Skradzione dzieła to obrazy sławnego impresjonisty Mykoły Hłuszczenki, znanego również jako Nikołaj lub Mikołaj Głuszczenko. Malarz urodził się w 1901 roku i jako młodzieniec brał udział w walkach przeciwko bolszewikom. Wraz z antykomunistyczną armią Antona Denikina, do której się zaciągnął, uciekł do Polski, aby w rezultacie zamieszkać w Niemczech. Tam podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych.

Zaginione pejzaże pędzla Hłuszczenki, które zostały wypożyczone rządowi z jednego z ukraińskich muzeów, mają łączną wartość 150 tysięcy dolarów. Oba trafiły do siedziby rządu w roku 2001.

Milicja podjęła działania śledcze w zeszłym tygodniu. W środę ukraińskie ministerstwo kultury podało informację, iż zdaniem specjalistów podróbki znajdujące się w  budynku Rady Ministrów zostały namalowane od pięciu do dziesięciu lat temu.

Od roku 2002 do 2005 urząd premiera piastował Wiktor Janukowicz, następnie na pewien krótki okres na czele rządu stanęła Julia Tymoszenko. Od sierpnia 2006 władzę objął Jurji Jechanurow, potem na swoje wcześniejsze stanowisko powrócił Janukowicz, zaś od 2008 roku do 2010 ponownie Tymoszenko. Tak intensywna rotacja sprawiła, że na chwilę obecną trudno dociec, za rządów którego polityka dokonano chytrej zamiany.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.