szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wirtualna galeria dźwiękowa Muzeum Śląskiego

04.05.2012

Magazyn

Galerie sztuki i muzea, które wirtualnie prezentują swoje zbiory, nie dziwią już nikogo. Jednak Muzeum Śląskie, postanowiło wprowadzić na swoją stronę internetową kolejną innowację – wirtualną galerię dźwiękową.

Józef Chełmoński, Powrót z balu, Źródło: Muzeum Śląskie

Józef Chełmoński, Powrót z balu, Źródło: Muzeum Śląskie

Koncept powstał dzięki działalności dziennikarki Anny Dudzińskiej, która w Radiu Katowice prowadzi audycję pt. „Historia jednego obrazu”. Cykl tworzony jest we współpracy z historyczką sztuki, profesor Irmą Koziną, która opowiada słuchaczom o jednych z najsławniejszych dzieł sztuki na świecie.

Obecnie Anna Dudzińska postanowiła rozszerzyć swoją działalność i zaangażowała w projekt Muzeum Śląskie. Wraz ze specjalistką Katarzyną Jarmuł, opowiada o obrazach zdobiących wnętrza śląskiej placówki. Obie Panie starają się przekazywać informacje jak najciekawsze dla odbiorców, tak, aby nie poczuli się przytłoczeni lawiną dat i suchych faktów.

Z czasem słuchowisko z anteny radia trafiło na stronę Muzeum Śląskiego, zaś cały dział nazwano  Galerią Dźwiękową. Aby do niej dotrzeć należy zajrzeć do zakładki „O Muzeum” i wybrać ostatnią z widniejących tam pozycji. Póki co, czekają na nas cztery audycje dotyczące Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945. Usłyszymy ciekawostki na temat m.in. obrazów „Powrót z balu” Józefa Chełmońskiego, czy „Widoku na kopiec Kościuszki” Stanisława Wyspiańskiego.

Ciekawym informacjom, towarzyszy świetna oprawa dźwiękowa. Organizatorzy projektu planują uzupełnianie zasobów Galerii Dźwiękowej raz w miesiącu. Jak podkreślają, jest to opcja dla dociekliwych, którzy chcą poznać zbiory Muzeum Śląskiego od nietypowej strony. Ponadto to świetna opcja dla osób niedowidzących i niewidomych. Czy inne polskie muzea podążą podobną dźwiękową ścieżką? Mogłoby być ciekawie.

Źródło: Muzeum Śląskie

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017