szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowe 36,4 mln dolarów za dzieło opalone ogniem

09.05.2012

Rekordy aukcyjne

Ikoniczny obraz francuskiego malarza Yvesa Kleina, stworzony za pomocą wody, ultramaryny, ogniowego palnika i odbicia ciał dwóch modelek, został sprzedany na nowojorskiej aukcji za sumę 36,4 milionów dolarów. Christie’s ogłosił, że dzieło pt.”FC1″ ustanowiło rekord aukcyjny wśród dzieł artysty.

"FC1", Yves Klein, Źródło: Christie's

"FC1", Yves Klein, Źródło: Christie's

Poprzedni rekord Kleina należał do pracy pt. „Mg 9”, którą w domu aukcyjnym Sotheby’s sprzedano za 23,5 miliony dolarów w roku 2008. „FC 1”, może zawdzięczać swoją jeszcze wyższą cenę niezwykłej technice, jaką zostało wykonane.

Na ognioodpornej tablicy swoje nagie, wysmarowane niebieską farbą ciała, odbiły dwie modelki. Wokół nich, Klein rozproszył niebieski i różowy pigment. Aby dodać dziełu niezwykłości, malarz opalił powierzchnię obrazu specjalnym ogniowym palnikiem. Do uwiecznienia momentu powstawania tej niecodziennej pracy, zaprosił media. Nagranie wykorzystano w filmie dokumentalnym na temat życia artysty pt. „La Revolution Bleue”.

Dzieło zostało wykonane na kilka tygodni przed śmiercią malarza, w roku 1962, kiedy ten miał 34 lata. Jak powiedział rzecznik domu aukcyjnego, zarówno szwajcarski kolekcjoner sprzedający obraz, jak i jego nowy nabywca, pragną pozostać anonimowi.

Klein był artystą intermedialnym, malarzem i rzeźbiarzem, jego rodzice byli malarzami. Mimo bardzo krótkiej, bo trwającej zaledwie osiem lat kariery artystycznej, uważany jest za jednego z najważniejszych protagonistów powojennej awangardy. Tworzył obrazy, rzeźby, instalacje , fotografie, scenografie teatralne i filmowe oraz napisał kilka ważnych tekstów dotyczących postrzegania sztuki.

Inną atrakcją aukcji była sprzedaż obrazu Marka Rothko pt. „Orange, Red, Yellow”. Dzieło należało wcześniej do zmarłego filantropa Davida Pincusa z Filadelfii, który przez lata wypożyczał je instytucji wystawienniczej Philadelphia Museum of Art.

Dzieło osiągnęło sumę 86,6 dolarów, co ustanowiło kolejny rekord w dorobku artystycznym twórcy. Jak komentowały władze Christie’s, dotychczas najważniejszym dziełem malarza docenionym przez rynek był obraz pt. „White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose)”pochodzący z kolekcji Davida Rockefellera, który sprzedano za 72,8 miliona dolarów.

Źródło: Christie’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.