szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Trwa wystawa Marka Rothko w Muzeum Sztuki w Portland

10.05.2012

Magazyn

mark rothko "No 3/No13"

Mark Rothko "No 3/No13", Zdjęcie: ahisgett

Już od 18 lutego 2012 roku trwa wystawa Marka Rothko w jego rodzinnym mieście Portland w stanie Oregon. Jej koniec przewidywany jest na 27 maja, dlatego warto zapoznać się z pracami, jakie przygotowało Portland Art Museum. W skład ekspozycji wchodzi 45 dzieł, które przedstawiają artystyczną ścieżkę Rothko, począwszy od roku 1926 do momentu krótko przed jego śmiercią w 1970. Wiele z nich nigdy nie było ukazywanych publicznie, na przykład City Phantasy z 1934 roku.

Wystawa została przygotowana tak, aby ukazać jak miasto, w którym wychował się popularny artysta, w sposób wszechstronny postrzega jego rozwój i estetyczne detale kształtujące jego twórczą drogę. Jest to pierwszy tego typu pokaz dzieł malarza w Portland, mimo że w 1933 roku to samo muzeum urządziło wystawę jego początkowych dzieł. Szczególnie doskonałe, wyróżniające się na tle innych są dwa obrazy: pierwszy pochodzi z Narodowej Galerii Sztuki i liczy sobie ponad trzy metry wysokości – to ciemny-purpurowy-szary, nie mający tytułu obraz z 1963 roku, drugi – na co dzień znajdujący się w zbiorze syna artysty, Christophera Rothko, powstał w 1969 roku i utrzymany jest w tonacji brązowo-beżowej, a kolory te tworzą zbite linie ustawione poziomo od dołu i pionowo od samej góry. Gra kolorami i płaszczyzną jest zresztą najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa Rothko. Pozostałe eksponaty, odpowiednio do dat ich powstania, to malowane według zasad figuratywności dzieła, które malarz stworzył w latach 20 XX wieku pod kuratelą Maxa Webera, a także wczesne obrazy powstałe pod wpływem przyjaciela Miltona Avery’ego i artystów takich jak Cézanne czy Rouault. Do kolekcji należą również późniejsze prace, kiedy to interesował się abstrakcją.

Wystawa nie powstałaby bez wsparcia rodziny artysty, Narodowej Galerii Sztuki i prywatnych kolekcjonerów, którzy pożyczyli muzeum w Portland własne egzemplarze jego dzieł. Kuratelę nad wystawą sprawuje Bruce Guenther, kustosz nowej i współczesnej sztuki. Warto bliżej zapoznać się z fenomenem twórczości Marka Rothko – trwająca ekspozycja jego prac z pewnością do tego zachęca.

Opr.: Agnieszka Dudek

Źródło: pam.org, artnews.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.