szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Kłopoty na nowojorskim rynku sztuki

11.05.2012

Magazyn

The Art Dealers Association of America (ADAA), the Society of London Dealers (Slad) i handlowiec z Wielkiej Brytanii, Richard Nagy, nie zgadzają się z planowanymi działaniami sądu Stanów Zjednoczonych, które według nich mogą znacząco i negatywnie wpłynąć na rynek sztuki w Nowym Jorku. Powyższa trójka podpisała porozumienie amici curiae, które wspierać ma międzynarodowych aukcjonerów.   

Powodem ich jednoczenia się przeciwko planowanym ustawom jest sprawa przynależności dzieła Egona Schiele’a pt. „Seaten Woman With a Bent Left Leg” z 1917 roku, które dawniej należało do austriackiego kolekcjonera Grünbauma. Właścicielem pracy jest obecnie Bakalar, który twierdzi, że kupił dzieło w dobrej wierze w 1963 roku od nowojorskiego handlowca. Spadkobiercy pierwszego nabywcy – Milos Vavra i Leon Fisher – twierdzą, że obraz został skradziony przez Nazistów podczas II Wojny Światowej.  Bakalar nie zgadza się z tym i mówi, że to bratowa Grünbauma, Mathilde Lukas, sprzedała obraz. Walka w amerykańskich sądach ciągnie się już od 2005 roku. 

ADAA, Slad i Richard Nagy są szczególnie wyczuleni na dwie specyficzne zmiany, jakie pragną wprowadzić Vavra i Fisher. Pierwszą jest to, że „ należyta staranność należy się tym, którzy bronią przedawnienia, a dochodzenie uruchamia się tylko wtedy kiedy właściciel pozna miejsce skradzionego majątku osobistego”. Po drugie, że wiedza lub działania przodków dochodzącego roszczenia nie mogą być przypisane do dochodzącego roszczenia, kiedy determinują czy przedawnienie ma byś stosowane”.

Grupa, która podpisała porozumienie twierdzi, że tymi zmianami Vavra i Fischer chcą znieść ochronę przedawnienia i dać czas dochodzącym roszczenia (spadkobiercom) na odzyskanie dzieła, co oznaczałoby, że każde kolejne pokolenie może rościć sobie prawa do dzieła sztuki. Jeżeli takie zmiany miałyby miejsce, wtedy kupcy musieliby dwa razy zastanowić się nad robieniem interesów w Nowym Jorku. Na rozwiązanie tej sprawy będziemy musieli jeszcze poczekać.

Autor: Agnieszka Dudek 

Źródło: theartnewspaper.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.