szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Obraz Picassa „Tête de Femme” idzie pod młotek

14.05.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Dzieło Pabla Picassa pt.”Tête de Femme”, jakie powstało w latach 1939-1941 będzie gwiazdą aukcji Sztuki Nowoczesnej we francuskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Licytacja odbędzie się 20 maja 2012 roku w Paryżu.

Tête de Femme, Źródło: Sotheby's

Tête de Femme, Źródło: Sotheby’s

Portret Dory Maar, który dotychczas znajdował się w jednej z prywatnych europejskich kolekcji, pójdzie pod młotek po raz pierwszy w historii. Jego wartość szacuje się na od 4 do 6,6 milionów dolarów.

Jak powiedział Thomas Bompard, kierownik działu Sztuki Współczesnej we francuskim Sotheby’s, portret ten, to praca legendarna i szalenie znacząca. Historia obrazu łączy się z romansem, jaki artysta nawiązał z intelektualistką, fotografką i malarką, Dorą Maar. Dzieło prezentuje zestawienie mocnych, płomiennych kolorów, które miały nawiązywać do jej gorącego temperamentu.

Po ich długim, dziesięcioletnim romansie, Picasso porzucił artystkę dla innej kobiety, malarki Francoise Gilot. Maar bardzo mocno przeżyła rozstanie i przez długi czas trudno było jej wrócić do emocjonalnej równowagi.

Innym istotnym dziełem jakie będzie można zobaczyć na aukcji jest obraz pt. „Assise Femme”. Jego wartość szacuje się na 2,6-5,2 miliony dolarów.  Praca powstała zaledwie w trzy dni przed namalowaniem „Tête de Femme” i najprawdopodobniej przedstawia modelkę Marie-Thérèse Walter, z którą artysta również miał romans. Smaczku licytacji dodaje fakt, iż właścicielami dzieła, które emanuje niezwykłą wizualną elegancją, byli wcześnie dwaj bliscy przyjaciele Picassa – Madeleine Renaud i Jean-Louis Barrault.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Obraz Picassa „Tête de Femme” idzie pod młotek”

  1. Kinga

    Posiadam obraz madelein renaud
    Na sprzedaż obraz jest bardzo stary

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.