szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa „Światy równoległe”

14.05.2012

Magazyn

10 maja 2012 roku, o godz. 18.00, w Ratuszu Muzeum Etnograficznego w Krakowie otwarta zostanie nowa wystawa czasowa „Światy równoległe” zrealizowana przez muzeum, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka. Kuratorem wystawy jest Profesor Grażyna Borowik. Przy jej organizacji współpracowali: Grażyna Mosio, Jacek Kukuczka, Katarzyna Piszczkiewicz i Eleonora Tenerowicz. Wystawa potrwa do 28. października 2012 roku.

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Layout wystawy „Światy równoległe”

Równoległe, a przecież jakoś wzajemne. Co łączy światy wyobraźni, które na pozór nigdy się nie spotykają? Na wystawie zobaczymy prace artystów z kręgu art brut, visionary art, outsider art, sztuki intuicyjnej, zestawione z dziełami uznanych artystów.Osiemdziesiąt prac zrodzonych z odmiennych doświadczeń osobistych, społecznych, mentalnych, kulturowych, religijnych (Polska, Czechy, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, Kamerun, Indie, Wietnam, Indonezja, Australia, Meksyk…). Malarstwo, rysunek i rzeźba.

Podróż po zakamarkach wyobraźni, emocji, marzeń. Ekspresja linii, barwne kontrasty, różnorodne faktury, oryginalność rozwinięć tematycznych. Z jednej strony oczywiste różnice. Z drugiej – poczucie podobieństw w rozstrzygnięciach formalnych i warsztatowych. Skąd ono się bierze? Wszędzie zaś umiejętność wyrażania się i porozumiewania poprzez sztukę. Precyzyjnie skalibrowane światło służy skupieniu odbiorcy, nie narzuca interpretacji, a jedynie ma ułatwić drogę ku własnym odkryciom.

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Prezentowanych na wystawie prac użyczyli:

Autorzy: Zbigniew Bielawka (Kraków), Łukasz Bieniek (Kraków), Andrzej Dudek-Dürer (Wrocław), Aleksander Fraj Pieniek (Kraków), Bogdan Korczowski (Paryż), Ksenija Kostič-Pecarič (Nowy Jork), Emilio Morandi (Bergamo), Zdzisław Nitka (Oborniki Śląskie), Thao Truong (Hanoi), Małgorzata Wielek-Mandrela (Przebieczany);

Kolekcjonerzy: Leszek Macak (Kraków), Pavel Konečny (Ołomuniec), Anežka Šimková (Ołomuniec), Ursula Susanne Pecinski-Keller (Bazylea, Raum für Kunst, Literatur und Künstlerbücher), Adam Rybiński (Warszawa), Ewa i Eugeniusz Rzewuscy (Warszawa) oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Uměni w Ołomuńcu, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Spośród autorów, których prace zostały wypożyczone z powyższych kolekcji, wymieńmy: Adama Dembińskiego , Marię Wnęk, Romana Rutkowskiego, Krzysztofa Wiśniewskiego, Justynę Matysiak, Renatę Bujak, Łukasza Haducha, Juliana Stręka, Leolda Medaka, Addę (Adéla) Ducháčovą, Władysława Rybkowskiego, Władysława Hasiora.

Z kręgu obrazy malarzy tworzących w stylu Tingatinga z Tanzanii wymieńmy słynną „Antylopę” (Hashim Mruta), czyli niemal już klasykę, obraz z lat 70. XX wieku, pamiętający czasy, gdy tingatinga było domeną może kilkudziesięciu artystów, malujących w oniryczno-fantastycznych kolorach realne bądź fantazyjne zwierzęta, oraz „Wioska nad rzeką” (Mc Nisa), czyli tingatinga z lat 90. XX wieku, gdy w nurcie tym tworzyło setki artystów; wówczas tingatinga stała się nośnikiem komentarzy i rejestracji życia codziennego, a obrazy zdominowała wielobarwna kolorystyka.

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Od Kuratora wystawy:

Zgromadzone prace, powstałe niezależnie od oficjalnych nurtów, mody i tradycji, zestawione zostały z dziełami uznanych artystów profesjonalnych. Nie często mamy okazję oglądać na jednej wystawie tak zróżnicowane rodzaje i gatunki sztuki.

Termin „światy równoległe”, stworzony na potrzeby fizyki kwantowej, użyty jako przenośnia poetycka, znakomicie ilustruje pozorne odrębności, a jednocześnie wyczuwalną wzajemność tego, co powstało z dala od siebie, a przecież zdaje się ze sobą dialogować.

Zbiór „światów jednoosobowych”, z których każdy różni się od naszego choćby przez fakt odmiennych uwarunkowań kulturowych, psychologicznych czy społecznych ugruntowuje skomplikowane i złożone relacje człowieka ze środowiskiem. Rozpoznanie i zrozumienie światów innych jest szansą na spotkanie, na lepsze rozpoznanie i siebie, i innych – odmiennych, obcych, nieznanych. Intencją organizatorów było stworzenie warunków ekspozycyjnych, które prowokują  do zaistnienia takiej sytuacji, w której „światy równoległe” mają szansę liniowych zbiegów i krzyżowań w wyobraźni odbiorcy.

Wystawa „Światy równoległe”

11. maja – 28. października 2012

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.