szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Sztuka jaskiniowa, czyli o rysunkach naściennych odkrytych we Francji

16.05.2012

Magazyn

Praca Archeologów jest nieraz żmudna i nie przynosi szybko widocznych efektów, ale czasami wyniki tej pracy mogą zaskoczyć nawet ich samych. Badacze odkryli ostatnio ilustracje naścienne przedstawiające elementy kobiecej anatomii, liczące sobie ponad 37,000 lat. Są to jedne z najstarszych malowideł, jakie do tej pory udało się znaleźć, a jednocześnie pierwsze ślady ludzkiej graficznej wyobraźni, jaka została utrwalona.

rysunki naścienne odkryte we Francji

Rysunki naścienne odkryte we Francji, Źródło: nytimes.com

Miejsce badań to sklepienie skalistego schronu w Abri Castanet w dolinie Vézère River w południowo-zachodniej Francji. W tamtych czasach ludzie podobno żyli w tego typu schronach. Okres ten można również nazwać początkiem narodzin kultury. Tamtejsi mieszkańcy używali kości słoniowej jako ozdobnych koralików lub innych osobistych ornamentacji. Takimi sposobami,  za pomocą różnorodnych  metod, dekorowali swoje ciała.

Grupa badaczy przedstawiła obecny stan badań w Procedurze Narodowej Akademii Nauk. Najciekawsze jest to, że malowidła przedstawiają elementy kobiecych sfer intymnych, co nasuwa spostrzeżenia, że mogą to być pierwotne odpowiedniki dzisiejszych rysunków pornograficznych. Poza tym w skład ilustracji wchodzą proste, profilowe rysunki zwierząt – koni czy, podobnych do lwów, dużych kotów. Naukowcy mają nadzieję odsłonić całą serię rysunków, które pozwoliłyby na odtworzenie zwyczajów i codziennego życia ludzi żyjących 37,000 lat temu. Dr. White, przedstawiciel grupy archeologów, zapewnia że prace będą kontynuowane.

Źródło: nytimes.com

Oprac. Agnieszka Dudek

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.