szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Najnowsze obrazy Wilhelma Sasnala – „Ojciec”

21.05.2012

Magazyn

Jedenaście kameralnych, osobistych prac artysty z ostatnich dwóch lat prezentuje warszawska Fundacja Galerii Foksal.

Wilhelm Sasnal, Bez tytułu, źródło; Fundacja Galerii Foksal

Wilhelm Sasnal, Bez tytułu, źródło; Fundacja Galerii Foksal

Wystawa obejmuje obrazy wybrane przez FGF prosto ze studia Wilhelma Sasnala, subtelnie związane z jego życiem osobistym. Są to płótna malowane szybko, w odważnych filmowych kadrach, rozgrywające się pomiędzy figuracją a abstrakcyjnym rozmazaniem. Przy ich tworzeniu Sasnal sięgał po zdjęcia zrobione telefonem komórkowym czy znalezione w internecie.

Kilka prac odnosi się do tematu rodzicielstwa, emocjonalnego związku ojca i dzieci. Jeden z obrazów przedstawia monumentalny pomnik siedzącej postaci w parku. Czarna, monstrualna figura została w procesie malowania „obgryziona” – niektóre fragmenty jawią się jako poszarpane. Surrealistyczny efekt nasuwa tutaj skojarzenia z twórczością Andrzeja Wróblewskiego, która wciąż stanowi ważny punkt odniesienia dla artysty.

Sasnal podkreśla, że dla niego malarstwo nie jest zabawą, ani formalną grą. Malując taki konkret jak kawałek arbuza, chlew czy śpiące dziecko, pozostaje blisko rzeczywistości, jest malarzem „tu i teraz”.

Warszawski pokaz to rzadka okazja obejrzenia prac Sasnala w Polsce. Jego ostatnia duża wystawa – „Lata walki” w Zachęcie – odbyła się tu na przełomie 2007 i 2008 roku. „Ojciec” to jednocześnie trzeci – po „Pokaż na ręce. Chodź bliżej. Patrz” z 2002 roku i „Wzorzec kilograma” z 2006 roku – indywidualny pokaz malarstwa Sasnala w Fundacji Galerii Foksal.

Wilhelm Sasnal (ur. 1972 w Tarnowie) należy do grona najbardziej znanych na świecie polskich artystów. W ubiegłym roku, podczas polskiej prezydencji w UE, jego dużą indywidualną wystawę prezentowała Whitechapel Gallery w Londynie. Zrealizowany przez Sasnala wspólnie z żoną Anką film „Z daleka widok jest piękny”, nagrodzono na festiwalu Era Nowe Horyzonty 2011 we Wrocławiu. Ostatnio prestiżowe brytyjskie wydawnictwo Phaidon wydało monografię artysty.

Otwarcie: 18 maja 2012, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 30 czerwca 2012.

Fundacja Galerii Foksal
Warszawa

Źródło: Fundacja Galerii Foksal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.