szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Włochata wystawa we wrocławskim Mieszkaniu Gepperta

21.05.2012

Magazyn

Jeszcze w maju otwarta zostanie wystawa Magdaleny Franczak „Hairy Candies”. Tajemniczy świat rozprzestrzeni się w Mieszkaniu Gepperta od 31 maja (czwartek), od godz. 18:00.

FRANCZAK, DRAPIE I KŁUJE SPOD ŁÓŻKA, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

FRANCZAK, DRAPIE I KŁUJE SPOD ŁÓŻKA, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

„Hairy Candies”  to kolejna odsłona artystycznego projektu Magdy Franczak. Na czas trwania wystawy, przestrzeń galeryjna dosłownie „obrasta” w sztukę o niepokojąco żywym charakterze. Całość tworzy świat intrygujący, ale i przerażający zarazem. Tajemnicze, włochate twory zdają się żyć własnym życiem – wyrastają ze ścian, szczelin i zakamarków galerii, samoistnie opanowując przestrzeń, niby niezależnie od woli artysty.

Żywiąc się duchem czasu, specyfiką i historią danego miejsca, prowokują zwiedzającego do zastanowienia się nad ich przeszłością i pochodzeniem. Niepokoi i ciekawi zarazem wciąż wyczuwalny w powietrzu pierwiastek życia, które tliło się niegdyś w obserwowanych przez nas obiektach. Widz, choć w pełni świadomy, że znajduje się przed martwym przedmiotem, nie może oprzeć się wrażeniu, że któreś z osobliwych dzieł zmieni swe położenie, gdy tylko odwróci my się do niego plecami. Specyficzna atmosfera miejsca sprawia, że na łamach własnej wyobraźni, sięgając głęboko do swej podświadomości i mimowolnych skojarzeń, dopisujemy najbardziej zaskakujące scenariusze, pragnąc odkryć mroczne tajemnice dziwacznego świata. W znanej nam dotąd przestrzeni budzą się do życie nowe wątki i zastanawiające historie.

FRANCZAK, WŁOSY Z PIECA, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

FRANCZAK, WŁOSY Z PIECA, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

Projekt uwidacznia to, co zwierzęce i instynktowne, ale przede wszystkim to, co zdaje się interesować samą artystkę najbardziej – ambiwalentny charakter ludzkich uczuć. „Hairy Candies” mogą budzić strach i odrazę, a jednocześnie pociągać i wabić swym specyficznym pięknem. Jak komentuje Franczak: „Projekt sięga korzeniami do baśni i mitologii, pojęcia piękna oraz przedmiotów, rzeczy i obrazów, które zazwyczaj wzbudzają nasze przerażenie zarazem fascynując i uwodząc niejednoznacznością i tajemnicą.”

Producentka wystawy: Anna Stec

FRANCZAK, OWŁOSIONY CUKIEREK, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

FRANCZAK, OWŁOSIONY CUKIEREK, Źródło: Galeria Mieszkanie Gepperta

Magdalena Maria Franczak: z wykształcenia malarka, a w pracy twórczej artystka interdyscyplinarna posługująca się różnymi mediami (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005r. i 2008r.) oraz Marszałka Województwa Pomorskiego (2009r., 2010r., 2011r.). Wystawia w galeriach w Polsce (m.in.  BWA w Zielonej Górze, Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Arsenał w Poznaniu, Galeria Biała w Lublinie) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja).

Współpracuje przy spektaklach teatralnych projektując kostiumy, plakaty, działając performatywnie. Wchodzi także w przestrzeń publiczną – poprzez wielkoformatowe murales i maleńkie sekrety zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy. W swojej twórczości porusza problem ciała, jego kondycji i opresji, któ rej jest poddawane. Wykorzystuje wątki zaczerpnięte z mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada procesy pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją włochate stwory i symbole kartograficzne, które przetwarza w projekcie „Ślady”. Mieszka i tworzy w Lublinie. (mfranczak.blogspot.com)

Wystawa potrwa do 21 czerwca 2012

Galeria będzie czynna we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 16:00-19:00.

Galeria Mieszkanie Gepperta,  Wrocław

Źródło: ART TRANSPARENT, Galeria Mieszkanie Gepperta


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.